LG Electronics będzie produkować w aglomeracji wrocławskiej separatory bezpieczeństwa, mające zastosowanie w bateriach litowo-jonowych, wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych. Wartość tej inwestycji to ponad 320 mln złotych.

LG Electronics działa w Biskupicach Podgórnych, w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce (EURO-PARK KOBIERZYCE), od 2006 roku. Firma zatrudnia około 700 osób i produkuje sprzęt AGD. W październiku 2019 roku osiągnęła rekordowe wyniki wytwarzając 68 tys. pralek i ponad 42 tys. lodówek.

 – W kolejnych latach planujemy wzrost produkcji o około 10-20 procent rocznie. W oparciu o istniejącą infrastrukturę chcemy też rozwijać nowe kompetencje i stąd nasze wejście w segment separatorów bezpieczeństwa – mówi Sebastian Stadnik, dyrektor zarządzający LG Electronics.

W 2020 roku firma planuje zakończyć dwa początkowe etapy inwestycyjne: pierwszy na kwotę 120 milionów zł oraz drugi na kwotę 200 milionów złotych.

W ich wyniku w przyszłym roku zatrudnienie znajdzie stu pięćdziesięciu wysoce wykwalifikowanych pracowników –  zapowiada Sebastian Stadnik.

W ciągu dwóch lat produkcja separatorów wartościowo ma być zbliżona do tej w segmencie AGD.

Tym samym jako LG Electronics mocno wpiszemy się w całą strategię grupy LG. Zakłada ona, by stać się największym graczem na rynku elekromobilności na naszym kontynencie – dodaje Stadnik.

LG Electronics
Konferencja o inwestycji LG Electronics fot. UMW

Wrocław stawia na elektromobilność

Pierwsza grupa kluczowych specjalistów z podwrocławskiej fabryki wróciła właśnie z miesięcznego szkolenia w Cheongju w Korei Południowej. Planowane nakłady inwestycyjne na stworzenie jednego miejsca pracy przekroczą kwotę dwóch milionów złotych.

Koncern LG jest obecny w aglomeracji wrocławskiej od ponad 10 lat, natomiast teraz to połączenie biznesowe weszło w zupełnie nową fazę. Wrocław dzięki inwestycjom naszych partnerów stanie się ważnym ośrodkiem w zakresie rozwoju elektromobilności w skali europejskiej i globalnej – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Sutryk przypomina, że oprócz inwestycji LG Electronics pod Wrocławiem powstaje także nowa fabryka LG Chem – produkująca baterie do samochodów elektrycznych. Po rozbudowie, ma to być największy tego typu zakład na świecie.

Spółka LG Electronics Wrocław pod koniec sierpnia 2019 roku otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, spełniając kryteria zrównoważonego rozwoju, co oznacza iż inwestycja LG nie zagraża środowisku naturalnemu oraz, że firma utworzy miejsca pracy wysokiej jakości.

Proces inwestycyjny jest w trakcie realizacji, a pierwsze dostawy produktów do klientów przewidziane są na luty 2020 roku. Jednym z głównych klientów będzie firma LG Chem Energy. Trwają zaawansowane rozmowy także z innymi firmami.

Zakład produkujący separatory bezpieczeństwa mat. prasowe

Czym są seperatory bezpieczeństwa?

Tradycyjna bateria litowo jonowa, składa się z elektrod oddzielonych od siebie na całej powierzchni separatorem.

Celem separatora jest zapobieganie zwarciu elektrod. W większości przypadków stosowane są separatory wykonane z tworzywa sztucznego. W konsekwencji nawet drobne uszkodzenie separatora może oznaczać miejscowe zwarcie elektrod, przepływ prądu pomiędzy nimi, oraz wzrost temperatury, który w dalszej kolejności prowadzi do wytopienia separatora, zupełnego zwarcia elektrod i jeszcze większego wzrostu temperatury. Mamy zatem do czynienia z reakcją łańcuchową, która skutkuje całkowitym uszkodzeniem baterii a nawet jej eksplozją – tłumaczy Krystian Besuch, manager produkcji i procesu technologicznego LG Electronics.

LG Electronics zastosowało w separatorze warstwę mikroceramiczną o dużej twardości (9 w skali Mohsa/ dla porównania diament ma 10) i odporności na wysokie temperatury (ponad 2000 °C). Dodatkowo zastosowany materiał jest doskonałym izolatorem elektrycznym a jednocześnie dobrze przewodzi ciepło. W konsekwencji ryzyko miejscowego uszkodzenia separatora jest znikome, a nawet jeśli nastąpi, struktura separatora uniemożliwia zwarcie elektrod i rozwój wspomnianej powyżej reakcji łańcuchowej. Nasz separator zapewnia bezpieczeństwo zarówno samej baterii eliminując ryzyko jej uszkodzenia jak i bezpieczeństwo użytkownika eliminując ryzyko eksplozji.

W związku z zastosowaniem nanomateriałów cały proces technologiczny odbywa się w specjalnie przystosowanych „clean roomach” zapewniających bardzo wysokie parametry czystości oraz przy szczegółowej kontroli temperatury i wilgotności powietrza. Zastosowana technologia jest chroniona patentem i tajemnicą przemysłową oraz stanowi kluczowy czynnik przewagi konkurencyjnej firmy na rynku nowoczesnych technologii.