W miejscu wyburzonego kilka lat temu, niedokończonego parkingu przy ulicy Kolejowej stanie nowoczesny biurowiec. Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę obiektu.

O tym, że w miejscu straszącego przez kilkanaście lat szkieletora przy ulicy Kolejowej powstanie nowy obiekt biurowy, informowaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku.

W grudniu 2019 roku Wydział Środowiska i Rolnictwa we wrocławskim magistracie wszczął, na wniosek spółki Develia Invest, postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia “Budynek biurowo-usługowy przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu”. Na początku czerwca prezydent Wrocławia wydał decyzję środowiskową w sprawie tej inwestycji.

Jak informowali nas wówczas przedstawiciele inwestora, pandemia koronawirusa nie wpłynęła na plany dotyczące realizacji biurowca.

Inwestycja idzie normalnym trybem. Nie zwalniamy tempa prac na ten moment. Trwa uzyskiwanie ustaleń administracyjnych w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Termin rozpoczęcia prac uzależniamy od jego uzyskania – tłumaczył w czerwcu Tomasz Banaś.

W lipcu wniosek o pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego przy ulicy Kolejowej został złożony, a 8 grudnia inwestor otrzymał pozytywną decyzję w tej sprawie.

Zgodnie z raportem giełdowym Develii za trzeci kwartał 2020 roku, biurowiec Kolejowa zaoferuje 33 tys. metrów kwadratowych powierzchni najmu, a planowany termin rozpoczęcia budowy to drugi kwartał 2021 roku. Informacje o tej inwestycji, a także wizualizacja, którą widzicie powyżej, znalazły się również w prezentacji Develii dla inwestorów, podsumowującej 2019 rok.

fot. fotopolska.eu

Nowy biurowiec zamiast “szkieletora”

Przypomnijmy, że w tym miejscu przy ulicy Kolejowej przez wiele lat stał niedokończony parking wielopoziomowy, szybko ochrzczony przez wrocławian “szkieletorem”. Jego budowę rozpoczęła nieistniejąca już firma Wrocławska Jedynka, ale przez problemy finansowe nigdy nie zakończyła inwestycji.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku ówczesny właściciel tego obiektu – firma Progress Inwestycje Jedynka Bis – zapowiadał, że powstanie tam biurowiec Kolejowa Business Point. W 9-piętrowym budynku, oprócz biur, miał znaleźć się także hotel, lokale usługowe i 360 miejsc parkingowych. Z tych planów również nic nie wyszło.

Potem ponownie zmienił się właściciel obiektu – warszawska spółka Nowa Nadzieja zdecydowała się na rozbiórkę zespołu budynków przy ulicy Kolejowej. Szkieletor ostatecznie zniknął z panoramy Wrocławia w 2017 roku. Firma deweloperska Develia, wcześniej znana jako LC Corp, kupiła tę nieruchomość w maju 2019 za niemal 32 mln złotych brutto.

Skupiamy się na stworzeniu unikalnego projektu, chcemy aby nasz obiekt wybudowany został szacunkiem dla okolicy i zastanej zabudowy. Jak zwykle podejmiemy współpracę z najlepszymi i doświadczonymi projektantami oraz wykonawcami, aby zapewnić sukces inwestycji przy ulicy Kolejowej – mówił wówczas Piotr Pirogowicz, dyrektor zarządzający obiektami komercyjnymi w spółce Develia.

foto główne: mat. inwestora/Develia