W stolicy Dolnego Śląska powstanie nowy zakład produkcyjny firmy Align Technology, w którym – w technologii cyfrowej – produkowane bedą nakładki medyczne. Docelowo pracę znajdzie tam ponad 2,5 tysiąca osób.

Align Technology jest wiodącym światowym producentem urządzeń medycznych, zajmującym się projektowaniem i produkcją systemu Invisalign, skanerów wewnątrzustnych iTero oraz oprogramowania CAD/CAM exocad wykorzystywanych w ortodoncji i stomatologii odtwórczej. Każdego dnia na całym świecie powstaje 700 000 unikalnych części spersonalizowanych nakładek ortodontycznych.

Firma właśnie ogłosiła plany uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego we Wrocławiu – pierwszego w Europie i trzeciego na świecie, po zakładach w Juarez w Meksyku i Ziyang w Chinach. Jak podkreślają przedstawiciele Align Technology, inwestycja jest jednym z działań w ramach strategii firmy, której celem jest ekspansja operacyjna w kolejnych regionach i krajach.

To niezwykle ważna inwestycja, która odzwierciedli nasze zaangażowanie na rzecz ponad 62 700 certyfikowanych lekarzy Invisalign i ich pacjentów w regionie. Inwestycja ta będzie stanowiła rozszerzenie działań naszych lokalnych placówek, do których zaliczają się zakłady planowania leczenia (TREAT) w Polsce, Niemczech i Hiszpanii – mówi Emory Wright, starszy wiceprezes, Global Operations.

Bezpośrednio z zakładu przezroczyste nakładki Invisalign będą dostarczane do współpracujących z firmą lekarzy, którzy wykorzystają je w leczeniu wad zgryzu u swoich pacjentów.

– Nasza nowa placówka we Wrocławiu przyczyni się do powstania ponad 2500 miejsc pracy do końca 2025 r. i będzie największą inwestycją firmy w regionie EMEA. Przez ostatnie 20 lat firma zwiększała w nim swoją obecność, otwierając nowe biura, budując mocne lokalne struktury oraz uruchamiając zakłady planowania leczenia na trzech różnych rynkach – z perspektywą dalszej ekspansji – dodaje Markus Sebastian, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający, EMEA.

Align - Wrocław
fot. PAIH

“Jeden z największych projektów ostatnich lat”

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreśla, że miasto nieustannie stawia na tworzenie dobrych miejsc pracy, czyli takich, które pozwolą mieszkańcom w pełni wykorzystać ich potencjał i umiejętności, a także będą atrakcyjne finansowo.

Obecność Wrocławia w czołówce w ostatnim rankingu “Miast Przyszłości” przygotowywanego przez międzynarodowy ośrodek badawczy fDi, należący do grupy “Financial Times” potwierdza słuszność wybranej przez nas drogi. Za każdym razem, z dużą wdzięcznością i nadzieją, witamy w naszym mieście nowych inwestorów. Tak jest i w tym przypadku. Jestem przekonany, że nowa inwestycja firmy Align Technology umocni naszą pozycję w świecie, dając miejsca pracy i rozwijając aglomerację wrocławską – mówi Jakub Mazur.

O to, by we Wrocławiu powstał nowy zakład światowego producenta urządzeń medycznych aktywnie zabiegała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. 

Bardzo cieszymy się, że globalna firma, jaką jest Align Technology czuje się dobrze we Wrocławiu i dynamicznie rozwija swoją działalność w naszym mieście. Budowa zakładu produkcyjnego to już drugi projekt inwestora, po centrum projektowym, które powstało w 2019 roku, a który ARAW miał przyjemność wspierać i koordynować. To pokazuje, iż Wrocław utrzymuje dobry klimat dla biznesu. Pomimo wyjątkowego czasu Wrocław niezmiennie posiada opinię miasta postępu i innowacji, a także wiodącego ośrodka ekonomicznego, technologicznego, a więc dobrego miejsca dla życia, które nie zwalnia tempa rozwoju. Liczymy, iż podjęta decyzja nie jest ostatnim słowem w zakresie planów inwestycyjnych Align Technology w naszym mieście dodaje Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podkreśla, że mówimy tu o jednym z największych projektów ostatnich lat z branży medycznej w naszym kraju.

Istotne znaczenie ma dla nas zarówno charakter, jak i skala tej inwestycji. Nowy projekt to ogromny potencjał jeśli chodzi o zatrudnienie, pracę znajdzie docelowo nawet 2 500 osób. Po pierwsze więc ludzie, ale po drugie, co równie ważne – nowe technologie. Cyfrowa transformacja zmieniła oblicze wielu branż i swoje miejsce znajduje także w sektorze medycznym, czego najlepszym dowodem jest nasz amerykański inwestor, który w swojej produkcji wykorzysta druk w technologii 3D. Warto podkreślić, że zainteresowanie branży medycznej polskim rynkiem wciąż rośnie. Potwierdzają to napływające do PAIH zapytania zagranicznych firm – komentuje Krzysztof Drynda.

Align Technology swoją siedzibę we Wrocławiu ma przy ulicy Bierutowskiej. Rozpoczęcie produkcji w nowym zakładzie planowane jest na początku 2022 roku.