W miejscu wyburzonego kilka lat temu, niedokończonego parkingu przy ulicy Kolejowej planowany był nowoczesny biurowiec. Deweloper zmienił jednak strategię i zapowiedział, że w nowym obiekcie powstaną mieszkania na wynajem.

Przypomnijmy, przy ulicy Kolejowej przez wiele lat stał niedokończony parking wielopoziomowy, szybko ochrzczony przez wrocławian “szkieletorem”. Jego budowę rozpoczęła nieistniejąca już firma Wrocławska Jedynka, ale przez problemy finansowe nigdy nie zakończyła inwestycji.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku ówczesny właściciel tego obiektu – firma Progress Inwestycje Jedynka Bis – zapowiadał, że powstanie tam biurowiec Kolejowa Business Point. W 9-piętrowym budynku, oprócz biur, miał znaleźć się także hotel, lokale usługowe i 360 miejsc parkingowych. Z tych planów również nic nie wyszło.

Potem ponownie zmienił się właściciel obiektu – warszawska spółka Nowa Nadzieja zdecydowała się na rozbiórkę zespołu budynków przy ulicy Kolejowej. Szkieletor ostatecznie zniknął z panoramy Wrocławia w 2017 roku. Firma deweloperska Develia, wcześniej znana jako LC Corp, kupiła tę nieruchomość w maju 2019 za niemal 32 mln złotych brutto. Nowy właściciel zapowiedział w tym miejscu budowę biurowca.

Na początku czerwca 2020 roku prezydent Wrocławia wydał decyzję środowiskową dla tej inwestycji. W lipcu wniosek o pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego przy ulicy Kolejowej został złożony, a w grudniu ubiegłego roku inwestor otrzymał pozytywną decyzję w tej sprawie.

fot. fotopolska.eu

Mieszkania zamiast biur

W lutym bieżącego roku Develia opublikowała jednak nową strategię na lata 2021-2025, w której poinformowała, że planuje skoncentrować się na segmencie mieszkaniowym i istotnie zmniejszyć zaangażowanie w segmencie komercyjnym, a odzyskane środki reinwestować w najbardziej perspektywiczne obszary rynkowe, w tym mieszkania i segment najmu instytucjonalnego (PRS). Jak wtedy informowaliśmy, te zmiany obejmą m.in. planowany projekt przy ulicy Kolejowej.

Teraz ten deweloper oficjalnie poinformował, że zamierza rozpocząć działalność w sektorze najmu instytucjonalnego. Wytypowane zostały już cztery inwestycje, w których powstaną mieszkania na wynajem. Jak udało nam się ustalić, jeśli chodzi o Wrocław, mieszkania w formule PRS będą oferowane właśnie w nowej inwestycji przy ulicy Kolejowej.

 – Młodsze pokolenia przykładają znacznie mniejszą wagę do posiadania mieszkania na własność niż ich rodzice. Wolą zachować mobilność, nie przywiązują się już tak mocno do pojedynczych lokalizacji, nie chcą się wiązać zaciąganiem wieloletnich kredytów hipotecznych. Szeroka grupa młodych profesjonalistów z dużych miast jest zainteresowana wynajmem nowoczesnych, dobrze wykończonych i umeblowanych lokali w atrakcyjnych lokalizacjach. Właśnie z myślą o nich chcemy wejść na rynek najmu instytucjonalnego oraz zaoferować atrakcyjny, odpowiadający ich preferencjom i wymogom produkt. Za pierwszy cel stawiamy sobie realizację powtarzalnych projektów PRS w skali 300-400 mieszkań rocznie   zapowiada Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

fot. PFR Nieruchomości

Mieszkanie Plus przy Kolejowej

Przypomnijmy, że również przy ulicy Kolejowej powstanie pierwsza wrocławska inwestycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus

Pierwsze prace ruszą już w lipcu tego roku, aby całość zakończyć w czwartym kwartale 2023 roku. Będziemy budować w miejscu, które ma silny historyczny kontekst, a naszym wyzwaniem będzie sprawne wykonanie komplementarnej funkcjonalnie przestrzeni łączącej kompleks mieszkaniowy z zabytkami – zapowiada Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR S. A.

Na działce między ulicą Kolejową i Prostą planowana jest budowa pięciu budynków 7-kondygnacyjnych oraz trzech 5-kondygnacyjnych. Powstanie w nich 469 mieszkań, a także lokale usługowe. Osiedle zaprojektowała krakowska pracownia B2 Studio, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję tej inwestycji.

– Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten, ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związane z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonywał w 2019 roku Józef Białasik, prezes zarządu B2 Studio.

Osiedle przy ulicy Kolejowej powstanie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości.

Foto główne: Columba livia, fotopolska.eu, CC BY-SA 4.0