Stolica Dolnego Ślaska świetnie poradziła sobie w najnowszej edycji rankingu globalnych miast przyszłości. Wrocław zajął 15. miejsce w klasyfikacji ogólnej, a także zwyciężył w kategorii małych i średnich ośrodków miejskich.

fDI to międzynarodowy ośrodek badawczy z grupy Financial Times. Firma specjalizuje się m.in. w przygotowywaniu rankingów najszybciej rozwijających się i najlepszych pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych miast. W połowie lutego światło dzienne ujrzał najnowszy raport tego ośrodka “Global Cities of the Future 2021/22”.

Metropolie z całego świata są oceniane pod kątem potencjału ekonomicznego, przyjazności dla biznesu, kapitału ludzkiego i jakości życia, efektywności kosztowej i skomunikowania. W rankingu generalnym, wśród 25 czołowych miast, znalazło się aż dwóch reprezentantów Polski. Wrocław zajął bardzo wysokie, 15. miejsce, a Warszawa uplasowała się na 20. pozycji.

Polska utrzymuje swoją reputację kraju o dobrze wykształconej sile roboczej połączonej z dobrą efektywnością kosztową. W kraju działa również 14 specjalnych stref ekonomicznych, które umożliwiają inwestorom korzystanie z niższych podatków i innej pomocy publicznej – piszą autorzy zestawienia.

fot. fDI

Wrocław najlepszy wśród małych i średnich miast

Stolica Dolnego Śląska okazała się bezkonkurencyjna w kategorii małych i średnich miast, zwyciężając w klasyfikacji generalnej i wyprzedzając m.in Zurych i Wilno. W poszczególnych podkategoriach Wrocław zajął odpowiednio 6. miejsce pod względem potencjału ekonomicznego, 9. pod względem kapitału ludzkiego, 2. pod względem efektywności kosztowej, 10. pod względem skomunikowania i 1. pod względem przyjazności dla biznesu.

fot. fDI