Są wśród nich rekiny biznesu i wschodzące gwiazdy. Wynalazcy i artyści. Ludzie pełni pasji i odwagi. Przebojowi, inteligentni, z głowami pełnymi świeżych pomysłów. Finaliści plebiscytu „30 Kreatywnych Wrocławia” spotkają się w czwartek podczas uroczystej gali.

Już po raz czwarty Miasto Wrocław i portal www.wroclaw.pl wyróżniają najbardziej nowatorskich i nieszablonowych mieszkańców w plebiscycie „30 Kreatywnych Wrocławia” 2018. Tradycyjnie finalistów plebiscytu wybierano z setek zgłoszeń nadesłanych przez wrocławian.

Sylwetki laureatów, podobnie jak w latach ubiegłych można zobaczyć w specjalnym serwisie poświęconym „30 Kreatywnych” www.wroclaw.pl/30-kreatywnych-wroclawia/2018/ . Opowiadają tam o swoich sukcesach, wyzwaniach i roli Wrocławia w ich życiu. Każda z tych opowieści jest świadectwem siły kreatywności i umiejętności podejmowania ryzyka, tak aby zmieniać świat na lepsze. Być może będą one dla wielu inspiracją do podejmowania coraz śmielszych wyzwań.

Osoby zgłaszane w plebiscycie„30 Kreatywnych Wrocławia” 2018 nominowane były w czterech kategoriach:

  • Kultura/sztuka/dizajn
  • Nauka
  • Biznes
  • Społeczeństwo/miasto

Wyróżnieni

W finale kategorii Kultura/sztuka/dizajn znaleźli się m.in.: utytułowana reżyserka młodego pokolenia Jagoda Szelc, studio projektowe BUCK.STUDIO czy wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa współpracujące przy produkcji „Loving Vincent”.

Za dokonania naukowe wyróżniono m.in. znanego na świecie chemika – profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Pracującą nad „eliksirem młodości” Katarzynę Kornicką z Uniwersytetu Przyrodniczego. Wśród laureatów tej kategorii jest też Pracownia Poprawnej Polszczyzny z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wśród ludzi biznesu nagrodzeni zostali m.in. twórcy kultowej gry „Let`s Fish” i pomysłodawca wypożyczalni skuterów elektrycznych Go Scooter. Są też twórcy startupu ada.place wykorzystujący sztuczną inteligencję.

W ostatniej kategorii na laury zapracowało m.in. Stowarzyszenie Grupa z Pasją ze Swojczyc, Jan Piontek pomysłodawca „społecznych lodówek” oraz aktywiści z Fundacji Ukraina.

W poprzednich edycjach plebiscytu wyróżnieni zostali m.in. Michał Sadowski, założyciel Brand24, PWR Racing Team, który podbija świat swoimi bolidami, Olgę Malinkiewicz, fenomen w dziedzinie fizyki, ale także aktywiści miejscy, muzycy, inżynierzy, innowatorzy, designerzy i wielu, wielu innych.

W czwartek wielka gala

Okazją do spotkania, przedstawienia i nagrodzenia statuetką oraz dyplomem Kreatywnych jest gala. W tym roku odbędzie się ona w czwartek 13 września (godz. 18) w Kinie Nowe Horyzonty. Kreatywnych będzie prawie setka, bo – oprócz Kreatywnych 2018 – spotkają się laureaci nagrody z trzech poprzednich edycji. Będą przyjaciele i współpracownicy osób wyróżnionych w tym roku, przedstawiciele szkół wyższych, urzędów i instytucji, biznesmeni, ludzie kultury.