Ruszył projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”, współfinansowany ze środków europejskich. To oferta misji gospodarczych, targów, rozmów B2B oraz spotkań biznesowych, które samorząd naszego województwa bezpłatnie udostępni chętnym mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z Dolnego Śląska.

W ramach Going Global przedsiębiorcy będą mogli uczestniczyć w największych na świecie wydarzeniach branżowych, a w niektórych przypadkach również wziąć w nich udział jako wystawcy. Wytypowano kierunki i rynki posiadające największy potencjał inwestycyjny, na których promowane będą dolnośląskie firmy.

Projekt ma pomóc naszym przedsiębiorcom w wykonaniu „pierwszego kroku” na zagranicznym rynku. Dla niektórych firm bariera w postaci inwestycji kilkunastu tysięcy złotych za udział w targach np. w Azji jest nie do pokonania. Dodatkowo wsparcie instytucjonalne urzędu pomaga znaleźć bardziej wiarygodnych partnerów – mówi Karol Przywara, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Marszałkowskim Dolnego Śląska, który realizuje program Going Global.

Z Dolnego Śląska na światowe rynki gospodarcze

Dolnośląscy urzędnicy za cel wzięli sobie wprowadzanie konkretnych firm i produktów na zagraniczny rynek, więc nie tylko zorganizują dane wydarzenie, ale również pokryją wszystkie koszty związane z uczestnictwem w nim wybranej firmy. Firmy te zostaną wyłonione w procesie rekrutacji do każdego z wydarzeń zaplanowanych w ramach projektu.

Going Global oferuje uczestnictwo w wydarzeniach np. na rynku azjatyckim. Zaplanowane są działania w Japonii (udział w targach Japan IT Week), Chinach i Korei Południowej. W planach jest także szereg misji i seminariów na rynkach europejskich – w Niemczech, Czechach, Szwajcarii i Danii. Główna oś działań na rynku niemieckim będzie opierała się na działalności Biura Województwa Dolnośląskiego w Dreźnie – nasz region w kwietniu uruchomi swoje przedstawicielstwo w stolicy Saksonii.

Pierwsze duże wydarzenie, które zaplanowaliśmy na 2020 rok to uczestnictwo producentów gier w targach E3 w Los Angeles – dodaje Karol PrzywaraChcemy rozwijać ten sektor, także szukając chętnych do komercjalizacji ich produktów, szukania finansowania dla startupów

Projekt Going Global realizowany będzie do końca 2021 roku i zakłada organizację 17 misji gospodarczych i seminariów promujących dolnośląski biznes. Wartość projektu to blisko 4 miliony złotych, z czego 3,4 miliona pokrywa dotacja ze środków Unii Europejskiej.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego w zakładce Współpraca Zagraniczna.