Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w związku z nieodpowiedzialnym wzięciem kredytu, należy przygotować się na jego zaciągnięcie. Zwłaszcza że w dorosłym życiu niejednokrotnie może się przydać. Zwykle eksperci mogą pomóc nam wybrać idealną pożyczkę, ale co, jeśli nie chcemy/możemy uiścić związanych z ich pomocą dodatkowych opłat? Trzeba będzie sięgnąć po internetowy kalkulator kredytowy.

Definicja internetowych kalkulatorów kredytowych

Kalkulator kredytowych jest definiowany jako narzędzie, które może ocenić pojedynczą ofertę kredytu i uwzględnić jej warunki oraz szczegóły. Wszystko odbywa się za pomocą formularza umieszczonego w Internecie. Sam formularz ma różne standardy, jeśli chodzi o wymagane dane. Najczęściej trzeba podać maksymalną kwotę pożyczki, dostępny wkład własny, miesięczne zyski, ilości ludzi żyjących w danym gospodarstwie domowym, całkowity koszt utrzymania oraz wymienić pozostałe zobowiązanie finansowe (jeśli takie faktycznie mają miejsce). Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji do tabeli zostanie ona przeanalizowana za pomocą specjalnego wzoru. Po zakończeniu analizy osoba otrzyma komunikat zwrotny zawierający wyniki.

Kalkulator kosztu kredytu. Źródło: Expander

Rodzaje kalkulatorów

W Internecie dostępne są różne kalkulatory, takie jak te dotyczące refinansowania kredytów, konsolidowania finansowych zobowiązań, analizowania rat kredytów, czy określaniu ich całkowitego kosztu. Wspomnimy też o porównywarkach, przekazujących użytkownikom spersonalizowaną listę kredytów kompatybilnych z jego potrzebami oraz możliwościami.

Sens korzystania z  kalkulatorów kredytowych

Kontynuując wątek zaczęty na wstępie, kalkulator jest alternatywą dla pośredników finansowych, głównie ze względu na możliwość darmowego z niego skorzystania. Przy czym, nawet jeśli nie uda nam się go uzyskać, będziemy przynajmniej wiedzieć, jakie były powody odmowy ze strony instytucji bankowej. Jednocześnie należy pamiętać, że pomimo wszystkich zalet ta forma wsparcia nie może konkurować z profesjonalną oceną ze strony specjalistów. Dlatego najbezpieczniej traktować to narzędzie jako wstęp do przyszłych działań mających na celu pomóc w zdobyciu kredytu.

Podsumowanie

Żywimy szczerą nadzieję, że chociaż część osób, które zapoznały się z artykułem, zrozumieją, jaki jest sens korzystania z kalkulatorów kredytowych w Internecie. Niemniej, mimo wszystko nie traktujmy ich jako definitywne rozwiązanie kwestii pożyczkowej.

Artykuł partnera.

Foto: Expander