Dawne, wrocławskie szpitale jeszcze kilka lat temu były omijane szerokim łukiem przez deweloperów, a próby sprzedaży kończyły się fiaskiem. Teraz to się zmienia i kolejne nieruchomości znajdują nowych właścicieli. A po gruntownej renowacji, obiekty dostają drugie życie.

Najświeższy przykład to zakończona w styczniu 2020 roku budowa osiedla Lokum Vena na terenie dawnego szpitala przy zbiegu ulicy Poniatowskiego i Prusa. Wrocławska firma Lokum Deweloper kupiła tę nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 16,5 mln złotych. Jak tłumaczą przedstawiciele inwestora, kluczowym elementem przedsięwzięcia była renowacja zabytkowych obiektów i ich adaptacja do nowej funkcji mieszkaniowo-usługowej.

Stanowiący rdzeń osiedla zespół budynków dawnej Fundacji Ojczyźnianego Związku Kobiet, która działała pod patronatem cesarzowej Augusty, został zaprojektowany przez wybitnego wrocławskiego architekta Alberta Graua pod koniec XIX wieku. W latach 1929-1930 nastąpiła rozbudowa kompleksu na podstawie koncepcji berlińskiego architekta Ottona Kuhlmanna. Kiedy w 2016 r. teren został kupiony przez wrocławskiego dewelopera, budynki od lat stały puste i niszczały. Teraz w zabytkowym kompleksie powstały luksusowe apartamenty.

W efekcie przeprowadzonej rewitalizacji zdegradowany do niedawna obiekt nie tylko odzyskał właściwy blask, ale także otrzymał nową funkcję – mówi Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper.

Powrót do przeszłości

Jak tłumaczy inwestor, dzięki dostępnej dokumentacji, fotografiom archiwalnym oraz przeprowadzonym na miejscu badaniom udało się zrekonstruować wiele elementów, które nie ocalały do naszych czasów
albo były zbyt uszkodzone, by poddać je konserwacji. W ten sposób odtworzone zostały m.in. odkryte w trakcie prac konserwatorskich malowidła na wspornikach łuków sklepiennych w korytarzach budynku.

Nie wiedzieliśmy o ich istnieniu, dopóki nie zdjęliśmy pokrywających ich warstw tynku. Malowidła były bardzo zniszczone, ale na podstawie zachowanych fragmentów udało się ustalić ich właściwą kolorystykę i kształt. Na jednym z budynków znaleźliśmy też ślady złoconego napisu „Anno Domini 1900”, który również przywróciliśmy. Jest on widoczny od strony dziedzińca – wyjaśnia Wasyl Kisyk, kierownik robót konserwatorskich na osiedlu Lokum Vena.

Na podstawie dostępnych archiwaliów wykonany został nowy zegar znajdujący się na jednej ze ścian szczytowych budynku. Odtworzono także balkony rozebrane w latach 30 XX w., oryginalne klatki schodowe z mosiężnymi pochwytami i marmurowe okładziny ścian. Zabytkowa tkanka uzupełniona została elementami współczesnymi.

Wcześniej, w pierwszym etapie inwestycji, który zakończył się w 2019 roku, powstał również nowy budynek. Na terenie osiedla jest też zieleń. Na dziedzińcu zachowany został starodrzew, obok którego pojawiły się nowe nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów i pnączy. Wśród nich ustawiono ławki oraz latarnie w stylu nawiązującym do estetyki XIX-wiecznej zabudowy.

Warszawski deweloper inwestuje we wrocławskie szpitale

W lutym 2018 roku urząd marszałkowski znalazł kupca na kompleks byłego szpitala kolejowego pomiędzy aleją Wiśniową i ulicą Sudecką. Od 2015 roku budynki stały puste, bo pacjenci i lekarze przenieśli się do nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Fieldorfa. Nieruchomość za ponad 28 mln złotych kupiła warszawska OKRE Development.

Zamierzamy zrealizować wysokiej jakości projekt mieszkaniowy z uzupełniającą funkcją usługową. Plany obejmują adaptację wartościowych historycznie budynków do nowej funkcji przy jednoczesnym uzupełnieniu architektury o elementy współczesne. Utrzymanie, odnowienie i uwypuklenie historycznego charakteru zabudowy będzie priorytetem – tłumaczyła nam wówczas Małgorzata Deiksler, dyrektor ds. rozwoju OKRE Development.

Na razie wciąż trwają przygotowania do budowy osiedla, ale już od pierwszej połowy 2019 roku działa tam tymczasowy obiekt biurowy Pod Ciśnieniem. Inwestor na początek wyremontował wnętrza budynków od strony ul. Sudeckiej.

Kupiliśmy ten obiekt z myślą o odzyskaniu go dla miasta. Borek i ta część Krzyków to idealne miejsce zarówno do życia, jak i do pracy. By już teraz pokazać potencjał tego miejsca, stawiamy na Pod Ciśnieniem – pierwszy we Wrocławiu pop up biurowy, który będzie działał około 3 lata – mówiła Małgorzata Deiksler.

Od października 2019 roku funkcjonuje tam także restauracja.

Szpital przy Traugutta już w prywatnych rękach

To jednak nie koniec planów OKRE Development, związanych z dawnymi wrocławskimi szpitalami. W ubiegłym roku warszawski deweloper wygrał także organizowany przez urząd marszałkowski przetarg na część obiektu przy ulicy Traugutta. OKRE za ponad 27 mln złotych wylicytowało budynki, w których niegdyś mieściło się m.in. pogotowie ratunkowe. W przyszłości mają tam powstać mieszkania.

Dodajmy, że jesienią 2017 roku nowego właściciela znalazł główny budynek dawnego kompleksu szpitalnego przy ul. Traugutta. Za ponad 21 mln złotych kupiła go spółka AmRest. To firma prowadząca w Polsce m.in. restauracje KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks. Nowy właściciel przez dłuższy czas nie ujawniał planów związanych z tą nieruchomością. Teraz to się zmieniło.

AmRest przystąpił do procesu przygotowania nieruchomości przy ulicy Traugutta do sprzedaży. Decyzje o przeznaczeniu budynku podejmie nowy właściciel – wyjaśnia nam Izabela Winsztal, PR Manager AmRest.

Firma na obecnym etapie nie ujawnia żadnych szczegółów planowanej transakcji. Krążą jednak informacje, że odkupieniem nieruchomości może być zainteresowane OKRE Development.

Szpital przy ul. Traugutta
fot. Wikimedia Commons/Neo[EZN]

Hotel w klasztorze

W 2016 roku inna warszawska firma, Arche, kupiła od urzędu marszałkowskiego – za prawie 13 mln złotych – dawny szpital przy alei Kasprowicza, w którym do 2012 roku działało Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im. Korczaka.

Jest tam przestrzeń, jest klimat. Chcemy stworzyć coś wyjątkowego. Wybraliśmy miejsce z dala od centrum, tuż przy parku, by ludzie chcieli tam zostać na dłużej i mogli odpocząć w przyjemnym otoczeniu – mówił nam w 2017 roku Władysław Grochowski, prezes Arche.

Jak zapowiada inwestor, zabytkowy klasztor (taką funkcję pierwotnie pełnił obiekt na Karłowicach) zostanie zaadaptowany na stylowe miejsce na dłuższe pobyty i zamieszkanie, a jeden z budynków kompleksu przyjmie funkcję hotelową.

– Znajdą się w nim 83 pokoje (1-4 osobowe), w tym pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogólnodostępna restauracja z przyległym patio oraz 3 sale konferencyjne – wyjaśnia inwestor.

Z kolei drugi budynek zaprojektowano jako aparthotel.

– Na parterze zostanie zlokalizowana kawiarnia z wyjściem na taras i widokiem na zabytkowy park. Pierwsze piętro zajmą: basen, spa z jacuzzi i sauną, gabinety masażu i rehabilitacji oraz łaźnia parowa. W strefie basenu usytuowano niecki o zróżnicowanej głębokości, dzięki czemu korzystać z niego będą mogły nawet małe dzieci. W piwnicy obiektu znajdą się sale fitness z siłownią oraz wielofunkcyjna sala dla dzieci – wylicza deweloper.

Założenie parkowe zostanie odświeżone i wzbogacone o małą architekturę. Będzie otwarte dla wszystkich. A w głębi parku, w miejscu wcześniejszych budynków gospodarczych, przewidziano kameralne budynki mieszkalne.

Hotel Klasztor
mat. inwestora

Multifunkcyjny kompleks przy placu Jana Pawła II

Na zaawansowanym etapie jest już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.

Dawny szpital zmienia się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków. Zgodnie z zapowiedziami dewelopera, łącznie powstanie tam 480 mieszkań oraz 9,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej.

Przestrzenna koncepcja Bulwaru Staromiejskiego zakłada stworzenie miejsca, gdzie z przyjemnością będzie się przebywać, żyć i pracować. Zabytkowe budynki, które są odświeżane pod nadzorem konserwatora zabytków, wraz z okalającymi je uliczkami mają przypominać przestronne miasteczko zachęcające do spotkań i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W ramach inwestycji przewidziano m.in. rewitalizację nadodrzańskich bulwarów wraz z odświeżeniem promenady wzdłuż fosy i rzeki, wygospodarowanie miejsca na plażę miejską oraz aktywne strefy zdrowia, a także zachowanie parku ze starodrzewem. Teren będzie wyłączony z ruchu samochodowego, co umożliwi wkomponowanie w przestrzeń inwestycji czasowych instalacji artystycznych – zapowiada inwestor.

Tam, gdzie rodziły się dzieci, teraz mieszkają seniorzy

Z kolei od 2016 roku w dawnym szpitalu położniczym przy ulicy Dyrekcyjnej działa już centrum seniora Angel Care. Znajdziemy tam apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

Renowacja sprawiła, że kompleks odzyskał dawny blask. Architektura naszego centrum łączy historyczny charakter z funkcjonalnością na najwyższym poziomie. Istotne jest, że zabytkowe budynki mają niepowtarzalną atmosferę. W ten sposób centrum zyskało też wyjątkową tożsamość. To wartość dodana, której nie sposób uzyskać w obiektach budowanych od podstaw – tłumaczył Ron Ben Shahar z Angel Poland Group, które było inwestorem całego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśniał Ben Shahar, konstrukcja obiektów poszpitalnych spowodowała, że łatwiej było dostosować je do potrzeb nowoczesnego centrum seniorów, niż typowe budynki biurowe lub apartamentowe.