W miejscu wyburzonego kilka lat temu, niedokończonego parkingu przy ulicy Kolejowej planowany był nowoczesny biurowiec. Inwestor zmienił jednak strategię i teraz w nowym obiekcie mogą powstać m.in. mieszkania.

Przypomnijmy, przy ulicy Kolejowej przez wiele lat stał niedokończony parking wielopoziomowy, szybko ochrzczony przez wrocławian “szkieletorem”. Jego budowę rozpoczęła nieistniejąca już firma Wrocławska Jedynka, ale przez problemy finansowe nigdy nie zakończyła inwestycji.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku ówczesny właściciel tego obiektu – firma Progress Inwestycje Jedynka Bis – zapowiadał, że powstanie tam biurowiec Kolejowa Business Point. W 9-piętrowym budynku, oprócz biur, miał znaleźć się także hotel, lokale usługowe i 360 miejsc parkingowych. Z tych planów również nic nie wyszło.

Potem ponownie zmienił się właściciel obiektu – warszawska spółka Nowa Nadzieja zdecydowała się na rozbiórkę zespołu budynków przy ulicy Kolejowej. Szkieletor ostatecznie zniknął z panoramy Wrocławia w 2017 roku. Firma deweloperska Develia, wcześniej znana jako LC Corp, kupiła tę nieruchomość w maju 2019 za niemal 32 mln złotych brutto. Nowy właściciel zapowiedział w tym miejscu budowę biurowca.

W grudniu 2019 roku Wydział Środowiska i Rolnictwa we wrocławskim magistracie wszczął, na wniosek spółki Develia Invest, postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia “Budynek biurowo-usługowy przy ulicy Kolejowej we Wrocławiu”. Na początku czerwca 2020 roku prezydent Wrocławia wydał decyzję środowiskową w sprawie tej inwestycji. W lipcu wniosek o pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego przy ulicy Kolejowej został złożony, a w grudniu ubiegłego roku inwestor otrzymał pozytywną decyzję w tej sprawie.

fot. fotopolska.eu

Nowa strategia dewelopera

Kilka dni temu Develia opublikowała jednak nową strategię na lata 2021-2025. Deweloper planuje skoncentrować się na segmencie mieszkaniowym i istotnie zmniejszyć zaangażowanie w segmencie komercyjnym, a odzyskane środki reinwestować w najbardziej perspektywiczne obszary rynkowe, w tym mieszkania i segment najmu instytucjonalnego (PRS).

– Na podstawie analizy spółki, rynku i konkurencji wyznaczyliśmy cele długoterminowe oraz potencjał budowania wartości dla akcjonariuszy do 2025 r. Wierzymy w długoterminowy wzrost szeroko pojętego rynku mieszkaniowego, dlatego chcemy skupić większość zasobów spółki na dynamicznym rozwoju tego segmentu. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie rocznej sprzedaży na poziomie 3 100 lokali w 2025 r. Zrealizujemy go poprzez rozbudowę i uatrakcyjnienie oferty m.in. dzięki zastosowaniu na wybranych inwestycjach nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz rozszerzenie oferty w segmencie standard plus i wyższym. Nie wykluczamy także rozpoczęcia działalności w kolejnych miastach. Ponadto zamierzamy wejść na rynek PRS i realizować powtarzalne projekty w skali 300-400 lokali rocznie. Rozważamy rozwój tego segmentu działalności w oparciu o partnerstwo z jednym z wybranych graczy strategicznych. Rozwój w perspektywicznych obszarach nabierze tempa między innymi dzięki sprzedaży posiadanych aktywów komercyjnych – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Develia zamierza przeprowadzić dezinwestycje posiadanego portfela nieruchomości w obszarze biurowo-handlowym. W kolejnych latach spółka dopuszcza realizację wyłącznie projektów mixed-use wspierających komponent mieszkaniowy według strategii: buduj, komercjalizuj, sprzedaj, po odzyskaniu kapitału zainwestowanego w obecnie posiadane budynki.

Obszar komercyjny Develii skupi się na poprawie wartości obecnych budynków i ich sprzedaży lub przekształceniu gruntów na działalność podstawową, w tym PRS. W przyszłości spółka dopuszcza także realizację projektów biurowych w innej niż dotychczas formule, np. podziale zysków lub partnerstwach, co wymaga niższego zaangażowania kapitałowego – zapowiadają przedstawiciele dewelopera.

Projekt mixed-use przy Kolejowej

Te zmiany obejmą m.in. planowany projekt przy ulicy Kolejowej. Jak wynika z prezentacji dołączonej do nowej strategii, grunt inwestycyjny o powierzchni 5428 metrów kwadratowych czeka konwersja na projekt mixed-use – PRS/mieszkania z komponentem komercyjnym. Czytamy również, że możliwa jest dezinwestycja, jeśli nie uda się pozyskać zainteresowania PRS i/lub odpowiedniego poziomu pre-let biurowego.

fot. Develia

Dodajmy również, że w strategii – wśród celów zarządu na 2021 rok – figuruje przygotowanie do sprzedaży budynku Sky Tower.

Foto główne: Columba livia, fotopolska.eu, CC BY-SA 4.0