W drugim kwartale 2020 roku ceny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez deweloperów spadły we Wrocławiu o prawie 20% – wynika z najnowszego raportu JLL. Średnia cena za metr kwadratowy wyniosła w stolicy Dolnego Śląska 8600 złotych.

Łączne deweloperzy działający w sześciu największych miastach Polski sprzedali w drugim kwartale 2020 roku 6,9 tys. mieszkań. To o 64% mniej niż przed kwartałem. We Wrocławiu sprzedaż wyniosła 1,1 tys. mieszkań, z kolei do sprzedaży deweloperzy wprowadzili w tym okresie 2,3 tys. lokali. Oferta na koniec drugiego kwartału w stolicy Dolnego Śląska wyniosła 9,6 tys. mieszkań.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto był zdecydowanie mniejszy. Ofertę zasiliło 10 500 nowych mieszkań, o 19% mniej niż przed kwartałem, choć o ponad 30% mniej niż średnio w kwartale w ostatnich trzech latach. Biorąc pod uwagę fakt, że pierwsza, związana z największymi obostrzeniami faza pandemii Covid-19 przypadła w Polsce właśnie w tym czasie, wynik z jakim branża mieszkaniowa zamyka kwartał można uznać za umiarkowanie optymistyczny – czytamy w najnowszym raporcie JLL “Rynek mieszkaniowy w Polsce Q2 2020”.

Jak podkreślają eksperci, najtrudniejszym momentem kwartału była jego pierwsza połowa, kiedy ograniczenia w poruszaniu oraz pierwsza fala tzw. zwrotów, czyli rezygnacji z umów rezerwacyjnych, prowadziły w niektórych dzielnicach największych miast do ujemnego bilansu sprzedaży.

Po złagodzeniu restrykcji nabywcy wrócili do domykania rozpoczętych transakcji, a elastyczna postawa deweloperów przejawiająca się w specjalnie skonstruowanych harmonogramach płatności czy zabezpieczeniach na wypadek pogorszenia sytuacji finansowej kupującego, ułatwiła wielu kolejnym podjęcie decyzji o zakupie. Choć trudno dziś, czy nawet w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów, mówić o powrocie do przed-covidowego tempa sprzedaży, to wynik osiągnięty na 6 największych rynkach bliższy jest bardziej optymistycznym scenariuszom, jakie zakładaliśmy dla branży – komentuje Katarzyna Kuniewicz, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL.

fot. JLL

Ceny nowych mieszkań we Wrocławiu spadły o 20%

Jak czytamy w raporcie JLL, ceny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży utrzymały wyraźną tendencję wzrostową w Trójmieście i Poznaniu, w Krakowie pozostały na poziomie sprzed trzech miesięcy, minimalnie zmniejszyły się w Warszawie i Łodzi, a we Wrocławiu spadły o prawie 20%

fot. JLL

Jak tłumaczą eksperci, dopóki sprzedaż i wprowadzenia nie ustabilizują się na określonym poziomie, utrzymującym się przez 2-3 kwartały, trudno będzie jednoznacznie oceniać trendy związane z cenami.

Bardzo niskie wolumeny – zarówno transakcji jak i nowych wprowadzeń – sprawiają, że średnie podlegają dużym wahaniom i nie oddają rzeczywistego obrazu rynku. W dodatku nastroje konsumentów w czerwcu i lipcu są nad wyraz optymistyczne, a jesień i zima mogą przynieść ich nieznaczne ochłodzenie. Do bardziej radykalnej zmiany polityki cenowej może przekonać deweloperów duża dysproporcja pomiędzy skalą popytu i podaży lub jednoznacznie negatywna informacja o istotnych zmianach w otoczeniu rynku, a z taką, póki co nie mamy do czynienia – wyjaśnia Katarzyna Kuniewicz.

Średnia cena mieszkań w ofercie na rynku pierwotnym we Wrocławiu w drugim kwartale bieżącego roku wyniosła 8600 złotych.

fot. JLL

Prawie 7,5 tys. zł za mieszkanie na rynku wtórnym

Z kolei z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika, że w największych polskich miastach średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym w II kwartale utrzymały się na podobnym poziomie, co w I kwartale 2020 r. Wzrosty były raczej symboliczne i – na ogół – oscylowały na poziomie 1%.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań na rynku wtórnym, wciąż niepodzielnie króluje Warszawa. Cena transakcyjna w II kwartale 2020 r. wyniosła w stolicy nieco ponad 10 tys. zł (10 008 zł). Nieco mniej trzeba było zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie (8 826 zł). Na „podium” znajduje się jeszcze Wrocław ze średnią ceną 7 495 zł. Najmniej kosztował metr kwadratowy mieszkania w Łodzi – średnia cena transakcyjna w II kwartale 2020 r. wyniosła 5 048 zł. 

Eksperci portalu GetHome.pl zwracają także uwagę na to, jaki jest średni metraż nabywanego mieszkania w poszczególnych miastach oraz – jak kształtują się uśrednione ceny takiej nieruchomości.

Jak się okazuje, w II kwartale 2020 r. najmniej płacono za mieszkanie w Poznaniu.  Jednocześnie należy jednak zwrócić uwagę na wyjątkowo mały średni metraż mieszkania w stolicy Wielkopolski – wynoszący jedynie 39 mkw. Z kolei mieszkanie w Łodzi kosztowało przeciętnie jedynie o 12 tys. zł więcej (274 000 zł), ale za to przy średnim metrażu wynoszącym 56 mkw. Tylko we Wrocławiu, przeciętne sprzedane mieszkanie było nieco większe (61 mkw.), jednak przy średniej cenie 450 000 zł. Największe średnie ceny nabywanego mieszkania odnotowano w Warszawie (484 000 zł), przy średnim metrażu 50 mkw. – wyliczają.