Miał być nowoczesny kompleks z wieżowcami i promenadą, skończyło się na budynkach mieszkalnych i sprzedaży części działek innym deweloperem. Jak ostatecznie będzie wyglądać Centrum Południowe?

Plany związane z Centrum Południowym były ambitne. W 2006 roku spółka GP Investments, w całości należąca do hiszpańskiej Grupo Prasa, wygrała przetarg na ogromny teren pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Gwiaździstą o powierzchni prawie 45 tys. metrów kwadratowych. Hiszpanie wylicytowali nieruchomość za 369 mln złotych.

Inwestor zaprezentował wówczas imponującą koncepcję zagospodarowania terenu. Miał tam powstać m.in. hotel, zespół budynków biurowych i usługowych, wieżowce mieszkalne i deptak. Jak wiemy, z tych planów nic nie wyszło.

Do tej pory GP Investments wybudowało na tym terenie jeden obiekt mieszkalny, a obecnie trwa budowa drugiego etapu. Z kolei część terenów, pierwotnie przeznaczonych pod Centrum Południowe, znalazło już nowych właścicieli.

Swoją kolejną inwestycję biurową we Wrocławiu realizuje tam Skanska, która przy zbiegu ulicy Powstańców Śląskiej i Szczęśliwej buduje kompleks Centrum Południe. Docelowo będzie się on składał z pięciu budynków o łącznej powierzchni około 85 tys. metrów kwadratowych.

– Centrum Południe to już siódmy projekt biurowy Skanska we Wrocławiu. Obecnie realizujemy także projekt Nowy Targ, którego budowa zostanie zakończona w drugiej połowie 2019 roku. Inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska, ponieważ jest to trzeci największy rynek biurowy w Polsce po Warszawie i Krakowie, a jednocześnie pierwszy rynek regionalny wybrany przez naszą spółkę biurową – tłumaczy Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

W pierwszym etapie budowy kompleksu powstaną dwa budynki, które zaoferują najemcom około 26 tys. mkw. powierzchni biurowej. Jeden z nich będzie miał 15 kondygnacji, a drugi sześć.

– Projekt otwiera zaakcentowany wyraźnie narożnik z zapraszającym do środka placem. Na wysokości od trzeciego do piątego piętra obu budynków powstanie łącznik spajający oba biurowce, co tworzy swoistą bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. W tej fazie projektu powstanie także dwukondygnacyjny podziemny parking, wyposażony w dużej części w punkty ładowania samochodów elektrycznych – wylicza inwestor.

Autorem projektu architektonicznego pierwszego etapu inwestycji jest pracownia APA Wojciechowski. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

Echo też będzie budować

Jedną z działek przy ulicy Powstańców Śląskich, na którym pierwotnie miało powstać Centrum Południowe, kupił w 2017 roku także inny, duży ogólnopolski deweloper, czyli Echo Investment. Chodzi o teren przylegający do dawnego hotelu Wrocław (obecnie Novotel). Nowy właściciel przygotowuje projekt biurowy w tym miejscu. To jednak nie jedyne przedsięwzięcie planowane przez tego inwestora w tej okolicy.

Na początku lutego bieżącego roku spółka Orbis sprzedała za 44 mln złotych działkę o powierzchni nieco powyżej 7,9 tys. metrów kwadratowych przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu. To teren, na którym obecnie stoi stacja paliw i piętrowy parking. Nieruchomość kupiło właśnie Echo Investment.

W opublikowanym niedawno sprawozdaniu z działalności tej grupy kapitałowej za 2018 rok, możemy znaleźć informację, że przy ulicy Swobodnej przygotowywany jest projekt mieszkaniowy, o powierzchni użytkowej mieszkalnej 10 800 mkw. i z 200 mieszkaniami. Planowane rozpoczęcie budowy ma nastąpić w czwartym kwartale 2019 roku, a zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2021 roku.

W tym samym raporcie widnieje też informacja, że działka przy ulicy Swobodnej jest przeznaczona także pod biura, z potencjałem na 23 200 metrów kwadratowych powierzchni najmu. Niewykluczone więc, że deweloper postawi w tym miejscu obiekt o mieszanej funkcji.

Przedstawiciele Echo na razie nie zdradzają szczegółów obu inwestycji – zarówno tej na terenie planowanego Centrum Południowego, jak i w miejscu stacji benzynowej.