W dawnym budynku Wydziału Farmacji Akademii Medycznej powstaje inwestycja biurowa L’UNI. Właśnie zakończył się kolejny etap prac renowacyjnych, a pierwsi użytkownicy będą mogli wprowadzić się do biurowca w połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, o planach przebudowy dawnego gmachu farmacji przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej mówiło się we Wrocławiu już od kilku lat. Inwestycja L’UNI ruszyła w ubiegłym roku. Jak zapowiadają przedstawiciele inwestora, obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie.

Ma atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, ale również wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, kontrolę dostępu, system BMS, światłowód, otwierane okna czy infrastrukturę dla rowerzystów. Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok na rzekę i Wyspę Słodową – wyjaśniają.

Jednocześnie utrzymana zostanie pierwotna proporcja bryły budynku.

Koniec prac nad elementami konstrukcyjnymi L’UNI, a także stworzenie konstrukcji pod przeszklony dach to ważny etap projektu rewitalizacji. Szkło zostanie pokryte ceramicznym nadrukiem. To nowatorskie rozwiązanie pozwoli podkreślić zabytkowy charakter inwestycji i zachować historyczny charakter elewacji. Jedyne podobne rozwiązanie nadruku z gradientem w Europie zastosowano w Londynie – mówi Waldemar Weintritt, Project Engineer w firmie doradczej JP Weber, która zarządza projektem rewitalizacji budynku.

Jeszcze w tym miesiącu zostaną także zakończone prace związane ze stanem surowym obiektu, w tym strop ostatniego piętra, konstrukcja głównej klatki schodowej i ściany wewnętrzne. Równocześnie prace w budynku rozpoczęły ekipy wykonujące instalacje oraz prace wykończeniowe.

Zaawansowane prace trwają również na zewnątrz budynku. Od strony ulicy Szewskiej już wkrótce będzie można podziwiać odrestaurowane tynki i elementy sztukatorskie, z kolei na fasadzie przy ulicy Grodzkiej wkrótce rozpocznie się renowacja zabytkowych rzeźb, czyli popiersi na zwieńczeniu pilastrów. Po ukończeniu prac elewacyjnych zostanie zainstalowana stolarka okienna – informują przedstawiciele inwestora.

L’UNI, za którego projekt odpowiedzialna jest Maćków Pracownia Projektowa, zaoferuje około 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia. Termin oddania biurowca do użytku zaplanowano na II kwartał 2022 roku.

Nowe życie dawnej farmacji

W charakterystycznym budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, pierwotnie mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny. Po II wojnie światowej obiekt należał do Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, uczelnia zdecydowała się budynek sprzedać. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – Ossolineum z tych planów zrezygnowało.

Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu 2013 roku – budynek został sprzedany za nieco ponad 5 mln złotych. Aby móc rozpocząć prace, potrzebny był nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową. Plan uchwalono pod koniec 2015 roku, po burzliwej dyskusji wśród wrocławskich radnych.