Tuż przy placu Jana Pawła II mają powstać dwa nowe biurowce: Cuprum Square i Infinity. Na razie na ich budowie niewiele się jednak dzieje. Sprawdzamy aktualny status obu projektów.

Przypomnijmy, PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.

Latem 2016 roku informowano, że KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji, która do dziś jednak nie ruszyła. Zapytaliśmy więc w KGHM-ie o aktualny status całego projektu.

Obecnie spółka odpowiedzialna za realizację tej inwestycji, Cuprum Development Sp. z o.o., posiada ważne pozwolenia na budowę dla obu budynków objętych inwestycją. Dla inwestycji zarejestrowane są też dzienniki budowy. Kontynuacja prac budowlanych warunkowana jest zakończeniem wszelkich prac analitycznych dotyczących weryfikacji rentowności przedsięwzięcia i w konsekwencji optymalnego sposobu zagospodarowania nieruchomości – wyjaśnia nam Piotr Grudziński z KGHM TFI SA.

Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym projektem, przygotowanym przez renomowaną pracownię architektoniczną Medusagroup (jej autorstwa jest m.in. biurowiec Dominikański), przy placu Jana Pawła II powstaną dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek „A” o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek „B” o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Będą miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.

Infinity już powstaje

Pod koniec ubiegłego roku ruszyły z kolei prace na budowie biurowca Infinity, który powstanie przy skrzyżowaniu ulic Legnickiej i Nabycińskiej, vis-a-vis terenu po dawnym Cuprum. To projekt realizowany wspólnie przez Avestus Real Estate i European Property Investors Special Opportunities 4 (EPISO 4), fundusz zarządzany przez Tristan Capital Partners.

Infinity to projekt, który już niebawem będzie wyróżniającym się punktem na biurowej mapie Wrocławia. Doskonała lokalizacja w samym sercu miasta, nowoczesne rozwiązania technologiczne i architektoniczne oraz wysoka jakość oferowanej przestrzeni – to tylko niektóre z atutów, utwierdzających nas w przekonaniu, że inwestycja ma ogromny potencjał – mówił Mariusz Frąckiewicz, dyrektor krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

Od kilku miesięcy na placu budowy niewiele się jednak dzieje. Co na ten temat mówią przedstawiciele inwestora?

Projekt Infinity jest aktualny. Zakończyliśmy już wszelkie prace przygotowawcze i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac budowlanych. Aby to nastąpiło, wymagany jest określony procent przednajmu powierzchni biurowca, nad czym intensywnie pracujemy. Działania przy części podziemnej budynku, planujemy rozpocząć w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Oczywiście o wszelkich postępach będziemy informowali – zapewnia Krzysztof Wielgus.

W ramach inwestycji powstanie siedmiokondygnacyjny kompleks biurowy klasy A, w którym znajdzie się m.in. 18 727 m kw. powierzchni biurowej, 1 561 m kw. powierzchni przeznaczonej na handel i usługi oraz trzypoziomowy podziemny garaż, oferujący 303 miejsca postojowe. Z kolei z myślą o rowerzystach powstanie 60 stanowisk rowerowych w zamkniętej strefie, szatnie oraz prysznice.

Projekt architektoniczny przygotowała pracownia AHR Architects, a za komercjalizację odpowiedzialna jest firma doradcza JLL.