Jezioro na wrocławskich Pawłowicach przejdzie rewitalizację. Najpierw zagospodarowany zostanie teren wokół kąpieliska, a potem oczyszczony zostanie sam akwen.

W czerwcu Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla zadania „Rewitalizacja jeziora na osiedlu Pawłowice”. To jeden z projektów wybranych do realizacji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019.

Projekt oczyszczenia jeziora na osiedlu Pawłowice jest elementem koncepcji uporządkowania tereny parku. I etap to wygrany projekt 637 WBO 2018. Zgłaszany projekt dotyczy tylko zbiornika wody, który od dłuższego czasu zarasta i wysycha. Rewitalizacja powinna polegać na oczyszczeniu dna jeziora z mułu i gliny, przywróceniu cyrkulacji wody, usunięcie rozrastającej się roślinności, zarybienie – czytamy w opisie projektu nr 320.

Jak uzasadniali autorzy tego projektu, oczyszczenie jeziora, umożliwienie cyrkulacji wody i dodatkowo zarybienie spowoduje zahamowanie jego zarastania, wysychanie okolicznego drzewostanu. Umożliwi lepsze wykorzystanie zbiornika wodnego do uprawiania szeroko pojętej rekreacji wodnej, jak pływanie, kajakarstwo, rowery wodne, obserwacja ptactwa wodnego, zwierząt i roślin. Możliwa będzie także organizacja spotkań i zawodów klubów wędkarskich oraz innych związanych z wodą.

W lipcu postępowanie zostało rozstrzygnięte i jako najkorzystniejszą wybrano ofertę spółki Komes Water, opiewającą na nieco ponad 200 tys. złotych. Zwycięzca przetargu właśnie rusza z pracami.

Do naszych zadań należy m.in. wykonanie inwentaryzacji, zdiagnozowanie przyczyn obniżającego się poziomu wody w jeziorze oraz określenie środków zaradczych, wykonanie oceny stanu ekologicznego jeziora, wykonanie koncepcji rewitalizacji zbiornika i zlewni, wykonanie badań geotechnicznych wykonanie projektu budowlanego – czytamy na stronie firmy Komes Water.

fot. ZZM

Najpierw urządzenie terenu wokół kąpieliska

Wspomniany wcześniej projekt 637 z WBO 2018 obejmuje renowację istniejących i wytyczenie nowych ścieżek przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów wraz z niezbędną infrastrukturą: ławki, siedziska, śmietniki, słupki ograniczające od strony jezdni, regulację terenów zielonych (oczyszczenie parku z uschniętych roślin – drzew i krzewów, zwisających połamanych konarów i gałęzi), a także wykonanie nowych nasadzeń ozdobnych drzew i krzewów.

W ubiegłym roku przeprowadzono konsultacje społeczne projektu zagospodarowania tego terenu, a pod koniec lipca Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na realizację pierwszego etapu prac.

W miejsce starych pomostów, przy plaży powstanie molo na planie owalu. Jego półokrąg wyznaczy strefę kąpielową. Po przeciwległej stronie jeziora, bliżej ulicy Sasankowej, zaprojektowaliśmy niewielką przystań kajakową. Kawałek dalej, w stronę skrzyżowania ul. Sasankowej z ul. Jeziorną, stanie wśród drzew scena plenerowa. W przyszłości będą mogły odbywać się na niej koncerty, przedstawienia czy lokalne wydarzenia. Wokół jeziora zaplanowano także nowe ławki i pomosty – zapowiadał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zgodnie z zapewnieniami prezydenta, plaża przy jeziorze Pawłowickim zostanie oczyszczona.

Zniknie sąsiadująca z nią betonowa płyta, a jej miejsce zajmie plac zabaw. Zaplanowano go w takim miejscu, by rodzice z plaży mieli swoje pociechy cały czas na oku. Niedaleko placu zabaw, już wśród drzew, projektanci przewidzieli siłownię terenową. Zadrzewiony teren okalający jezioro od strony ul. Pawłowickiej w przyszłości ma zostać uzupełniony o park linowy – tłumaczył Sutryk.

Pierwszy etap urządzania terenu wokół kąpieliska powinien zakończyć się jeszcze w tym roku. Z kolei prace związane z oczyszczeniem samego akwenu planowane są na przyszły rok.

Foto główne: Columba livia, fotopolska.eu, CC-BY-SA 4.0