Pandemia koronawirusa spowolniła rynek mieszkaniowy, a banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów i działają dużo ostrożniej niż przed wybuchem epidemii. Zatem może warto zainteresować się alternatywą w postaci mieszkań stawianych przez spółkę, której właścicielem jest Gmina Wrocław?

Wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od 1998 roku zbudowało 100 budynków mieszkalnych, w skład których wchodzą ponad 4 tys. lokali mieszkalnych oraz 48 lokali usługowych. W odróżnieniu od mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim, TBS-y oferują tylko mieszkania „pod klucz”. Inwestycje, które już powstały, mają wybudowane drogi, zapewniają miejsca parkingowe oraz place zabaw dla dzieci.

Ponad 250 mieszkań w 2020 roku

W styczniu tego roku TBS udostępnił do zamieszkania 117 lokali na osiedlu Nowe Żerniki, z czego 57 przeznaczył dla seniorów. Budynek przy zbiegu ulicy Tadeusza Brzozy i Maxa Berga został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”. 

Nie ma w nim barier architektonicznych, co ułatwia poruszanie się nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również rodzinom z małymi dziećmi. Ponadto apartamenty dla osób starszych są przestronne, a łazienki w mieszkaniach wyposażone w przyciski alarmowe. Pozostałe 60 mieszkań jest dostępnych w klasycznym systemie najmu TBS. Na parterze oprócz serwisu opiekuńczego ze stołówką mieści się trójoddziałowe przedszkole prowadzone przez Fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. 

Konkursowe jury doceniło ideę więzi międzypokoleniowej oraz rozwiązania architektoniczne – przestronne, licznie obsadzone roślinami patio, któremu towarzyszy drewniana elewacja budynku wraz z placem zabaw dla dzieci oraz siłownia. Od zewnątrz budynek koresponduje z innymi zabudowaniami na Nowych Żernikach.

W połowie października w tym innowacyjnym obiekcie zaczął działać serwis opiekuńczy dla seniorów, prowadzony przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra. 

Na razie wolno ruszamy. Seniorzy, którzy tu mieszkają, dopiero się poznają – chętnie spotykają się na kawie i grze w karty w naszej stołówce. Z każdym dniem dołącza do nas kolejna osoba. Prowadzimy zajęcia ruchowe – nordic walking, jogę, a na siłowni codziennie dostępny jest trener personalny. Mamy również zajęcia artystyczne. Raz w tygodniu można się spotkać z prawnikiem oraz psychologiem – opowiada Jakub Pytel, koordynator projektu. – Niebawem zorganizujemy spotkania z lekarzami specjalistami, którzy poprowadzą dla nas prelekcje – uzupełnia.

Seniorzy, którzy chcieli zamieszkać w tym nowoczesnym budynku, musieli spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim mieszkania te przeznaczono dla osób, które ukończyły 60 rok życia, są zameldowane we Wrocławiu na pobyt stały, spełniają kryteria dochodowe i wcześniej były najemcami innego lokalu należącego do Gminy Wrocław. Orzeczenie o niepełnosprawności również było jednym z dodatkowych kryteriów ułatwiającym ubieganie się o jeden z tych apartamentów. Większość umów zostało sporządzonych na 10 lat.

Również w tym roku spółka TBS ukończyła swoją największą od 2014 roku inwestycję. Przy ulicy Afgańskiej oddano do użytku 153 mieszkania. W kompleksie tym powstało także 10 lokali użytkowych oraz 163 miejsca parkingowe dla lokatorów.

Jak się mieszka w TBS-ie?

Budynki TBS rozsiane są po całym Wrocławiu, a największą liczbę mieszkań skupionych w jednym miejscu znajdziemy na Stabłowicach. Jest ich dokładnie 1068 i stanowią osobne mikro osiedle.

Jestem bardzo zadowolona z tej lokalizacji. Cisza, spokój. Blisko las i ogródki działkowe. W pobliżu duże sklepy, lokalna piekarnia i zieleniak. W okolicy szkoły i przedszkola – wylicza Justyna Staciwo, która mieszka w jednym z bloków na wrocławskich Stabłowicach. – Między blokami jest sporo przestrzeni, place zabaw, zieleń i dużo miejsc parkingowych, co jest dziś rzadkością na nowo powstałych osiedlach – dodaje.

Z kolei na Brochowie TBS ma łącznie 7 lokalizacji, które składają się na 1109 lokali mieszkalnych. 

Brochów to fajne miejsce do wychowywania dzieci. Wynajem takiego mieszkania jest dobrą opcją dla osób, które nie mają mieszkania, ale nie mogą dostać kredytu (albo go nie chcą). Opłaty partycypacyjne, które należy wnieść, są zależne od wielkości mieszkania, a opłata ta jest zwrotna, jeśli najemca się wyprowadza – opowiada pani Nikola.

Modelowe osiedla

Jednym z wielkich plusów tych mieszkań jest ich rozkład. Nawet przy małych metrażach są tu przestronne pokoje i w zasadzie na niewielkiej powierzchni umieszczone jest wszystko, co trzeba i to w praktycznych kształtach i rozmiarach – opowiada Justyna Staciwo ze Stabłowic.

Niestety, nie można tu robić większych remontów na własną rękę, tak jak w przypadku własnego mieszkania. Jeśli coś się przerobi, to w momencie opuszczania lokalu należy przywrócić to do pierwotnego stanu. Ale jeśli coś się dzieje, coś się zepsuje, to administracja stara się szybko naprawić usterki – opowiada pani Patrycja, mieszkająca w budynku TBS przy ul. Świstackiego.

Przy inwestycjach na Psim Polu, Pilczycach, Karłowicach czy w Leśnicy Towarzystwo Budownictwa Społecznego starało się zadbać również o dostęp do usług, czy to budując domy w pobliżu istniejących już sklepów, czy udostępniając na wynajem lokale usługowe w swoich blokach.

Jak zostać najemcą?

Od 1 września 2020 roku zmieniły się kryteria wyboru najemców lokali mieszkalnych w spółce TBS Wrocław. Oprócz kryterium dochodowego, w procesie rekrutacji otrzymuje się najwięcej punktów za rozliczanie PIT we Wrocławiu. Kolejno punkty są przyznawane za zwolnienie lokalu gminnego, niepełnosprawność wnioskodawcy lub osoby zgłoszonej do zamieszkania wraz z wnioskodawcą, wielodzietność, wiek, aktywność w TBS Wrocław. Informacje o zwalniających się lokalach znajdziemy na stronie internetowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Proces weryfikacyjny trwa od tygodnia do miesiąca.

Mieszkania na wynajem w TBS Wrocław od kilku lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a chętnych na zwalniające się mieszkania w naszych zasobach nie brakuje. Mamy świadomość, że nasza oferta jest konkurencyjna dla tych, którzy chcą mieszkać w dobrych warunkach, a zarazem nie chcą lub nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny i nie przekonuje ich wynajem mieszkania na rynku mieszkaniowym. Dlatego realizujemy kolejne projekty, dzięki którym stopniowo zwiększymy liczbę naszych lokali mieszkalnych we Wrocławiu. W lipcu br. zakończyliśmy dużą budowę na Brochowie i szykujemy się do następnych projektów, m.in. do rozbudowy naszego osiedla w Leśnicy – zapowiada Marcin Kij, Prezes Zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.