Eksperci od transportu, osiedlowi radni, aktywiści i urzędnicy w najbliższą sobotę porozmawiają o tym, jak po stolicy Dolnego Śląska poruszają się wrocławianie. Debatę online, organizowaną przez Centrum Historii Zajezdnia i Fundację Wroclife, będzie można śledzić na żywo w mediach społecznościowych.
Debata „Przemieszczanie się wrocławian: indywidualnie i zbiorowo, po torach, rowerem, pieszo, samochodem i autobusem” rozpocznie się w sobotę 23 stycznia punktualnie o godzinie 10 i będzie transmitowana na żywo na platformach Facebook oraz YouTube.
– Porozmawiamy o kwestiach do rozwiązania, ale również o perspektywach rozwoju i planach na najbliższą przyszłość. Głos w debacie zabiorą przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych w życie naszego miasta – zapowiada dr Małgorzata Burnecka, prezes Fundacji Wroclife, która poprowadzi dyskusję.
Spotkanie otworzy dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).
– Miejsce, w którym znajduje się nasze muzeum, czyli dawna zajezdnia nr VII, gdzie narodziła się dolnośląska „Solidarność”, zobowiązuje nas do angażowania się w projekty ważne dla Wrocławia i wrocławian – mówi dr Marek Mutor.
W debacie udział weźmie Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich S.A., a aktywistów i społeczników reprezentować będą liderzy związani z transportem zbiorowym oraz rowerowym: Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe oraz Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.
Nie zabraknie także perspektywy mieszkańców, których głosem mówić będzie Sławomir Czerwiński, członek Wrocławskiego Forum Osiedlowego i Przewodniczący Zarządu Osiedla Maślice, a także spojrzenia włodarzy miasta dzięki obecności Moniki Kozłowskiej-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Miasto, które się liczy
Sobotnie spotkanie rozpocznie kilkuetapowy projekt „Wrocław – miasto, które się liczy”, organizowany wspólnie przez Fundację Wroclife i Centrum Historii Zajezdnia.
– W ramach projektu zapraszamy na cykl debat z udziałem ekspertów, społeczników i aktywistów. Ich celem jest stworzenie przestrzeni dialogu między przedstawicielami wielu środowisk, która wzmocni solidarność społeczną i ułatwi poszukiwanie rozwiązań podnoszących komfort życia mieszkańców Wrocławia – mówi dr Małgorzata Burnecka z Fundacji Wroclife.
Dr Marek Mutor z Centrum Historii Zajezdna przypomina, że Wrocław jest miastem o złożonej historii i bogatych doświadczeniach społecznych.
– Wrocław to miasto spotkań, miasto na styku kultur i miasto dialogu, ale też przestrzeń, w której solidarnie działamy na rzecz tego, by żyło się tu nam wszystkim lepiej – mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
– Na charakter miasta oraz tożsamość mieszkańców składają się pierwiastki polskie, czeskie, austriackie, niemieckie. Mozaika wpływów wielu kultur miała istotny wpływ na ukształtowanie się specyficznej tkanki społecznej miasta – otwartej na różnorodność, a z drugiej strony silnie zorientowanej na postawy obywatelskie, solidarność i obronę wolności – zaznacza dr Małgorzata Burnecka.
Organizatorzy projektu podkreślają, że jak każda delikatna struktura – również tkanka społeczna Wrocławia wymaga pielęgnacji i troski, aby nie utraciła kluczowych dla siebie wartości.
– Uważam, że warto angażować się w tematy związane z naszą codziennością, ale też przyszłością i wyzwaniami, jakie przed nami stoją, zwłaszcza gdy są to projekty oparte na dialogu i poszanowaniu zdania różnych stron – podsumowuje dr Marek Mutor.
– Prezentowana koncepcja cyklu czterech miejskich debat połączonych z konsultacjami społecznymi i eksperckimi oraz opracowaniem i upowszechnianiem tematycznych raportów ma w zamyśle osiągnąć trzy podstawowe cele: wspierać różnorodność, postawy obywatelskie i solidarność społeczną – wylicza dr Małgorzata Burnecka.
W najbliższych miesiącach zaplanowano następujące debaty online:
- 23 stycznia 2021: Przemieszczanie się wrocławian: indywidualnie i zbiorowo, po torach, rowerem, pieszo, samochodem i autobusem
- 27 lutego 2021: Zdrowe życie wrocławian: drzewa, oddech, cisza i spokój
- 27 marca 2021: Parkowanie we Wrocławiu: przestrzeń i koszty
- 24 kwietnia 2021: Usprawnienie wrocławskich osiedli: profesjonalizacja, finansowanie, integracja społeczna
O projekcie
Organizatorzy projektu:
Centrum Historii Zajezdnia
Powołane, by ocalić ważne momenty doświadczenia historycznego. Wysłuchuje się i spisuje opowieści ludzi, którzy ponad 60 lat temu przybyli do zachodniej Polski i zapoczątkowali nową tożsamość tych ziem. Niecodzienne i niezwykle cenne relacje są podstawą do atrakcyjnego opowiadania najnowszej historii. Projekty realizowane przez Centrum Historii Zajezdnia są ważnym głosem w sprawach dotyczących historii naszego regionu, a poprzez upowszechnianie tego dorobku pobudza mieszkańców do refleksji i daje szansę poznania, zrozumienia i polubienia minionych 6 dekad.
Fundacja Wroclife
Powstała, by promować aktywną działalność społeczną i dobroczynną oraz wspierać niezależne dziennikarstwo we Wrocławiu. Misją Fundacji jest współtworzenie i promowanie niezależnych treści bogatych w sprawy ważne dla społeczności lokalnych, organizacji charytatywnych, osiedlowych aktywistów i pasjonatów. Opracowuje materiały dziennikarskie, publicystyczne i popularnonaukowe dotyczące Dolnego Śląska (artykuły, raporty, przewodniki, mapy, analizy) współpracując z lokalnymi mediami, społecznikami, NGO-sami i instytucjami.
Partnerzy społeczni projektu:
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Zajmuje się estetyką Wrocławia, jego architekturą i urbanistyką, ale także głównymi problemami, z którymi boryka się stolica Śląska: niewydolną komunikacją i nieustaloną tożsamością miasta.
Wrocławskie Forum Osiedlowe
To miejsce współpracy i wymiany informacji z wrocławskich Osiedli. Tu tętni lokalne życie, promowane są wydarzenia, inicjatywy i szeroka działalność samorządów Osiedli.
Partnerzy instytucjonalni projektu:
Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Urząd Miejski Wrocławia
Najnowsze komentarze