Jacek Sutryk w poniedziałek 19 listopada odebrał zaświadczenie o wyborze na prezydenta naszego miasta i złożył ślubowanie. Tym samym oficjalnie przejął urząd od Rafała Dutkiewicza.

W poniedziałek 19 listopada, w samo południe, rozpoczęła się sesja inauguracyjna Rady Miejskiej Wrocławia VIII kadencji. Jej najważniejszym punktem było odebranie zaświadczenia o wyborze i złożenie ślubowania przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który zwyciężył w wyborach samorządowych już w pierwszej turze.

– Obejmując urząd prezydenta miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg – ślubował Jacek Sutryk.

Ustępujący po 16 latach prezydent Rafał Dutkiewicz wręczył Sutrykowi klucz – jak sam powiedział – nie do bram miasta, ale do serc wrocławian. Potem Jacek Sutryk wygłosił krótkie przemówienie.

Przeczytaj także: Kim jest nowy prezydent Wrocławia?

“Wierzę we Wrocław otwarty i uśmiechnięty”

– Zacznę od sprawy najważniejszej. Z głębi serca dziękuję wrocławiankom i wrocławianom za rozmowy w trakcie kampanii, za wspólnie spędzony czas, za konsultowanie programu, który teraz zamieniamy w strategię dla naszego miasta – mówił Sutryk.

Prezydent Wrocławia zwrócił się też bezpośrednio do nowych radnych miejskich.

– Dzisiaj wspólnie przejmujemy odpowiedzialność za wszystkich mieszkańców. Za tych co głosowali i tych, którzy nie głosowali. Za tych, którzy głosowali na nas i na naszych konkurentów. Zaczynamy nowy rozdział w księdze – jakby to ujął Norman Davies – naszego mikrokosmosu. Zapraszam wszystkich do współpracy i wspólnego budowania miasta – podkreślał Jacek Sutryk.

Jak zapowiedział Sutryk, wkrótce przyjdzie czas na realizowanie programu dla Wrocławia.

– Ale w tym szczególnym dniu opowiem o czymś, co jest w moim mniemaniu nawet ważniejsze od programu. To swoiste wyznanie wiary we Wrocław. Wierzę we Wrocław otwarty i uśmiechnięty, jak niedawna Radosna Parada Niepodległości, łączący młodszych i starszych. We Wrocław, w którym każdy, kto chce go budować, znajdzie swoje miejsce. Wierzę we Wrocław, który podtrzyma tradycję miasta otwartego dla przyjezdnych, tolerancyjnego. Miasta pewnego siebie i silnego swoją kulturą, które czerpiąc z tej siły jest także zdolne do pomocy tym, którzy jej potrzebują – wyliczał nowy prezydent stolicy Dolnego Śląska.

Przeczytaj także: Jacek Sutryk: 100 najpilniejszych spraw na pierwsze 100 dni rządzenia 

“Wrocław to moja jedyna partia”

Jak podkreślał Sutryk, wierzy, że dobro mieszkańców będzie najwyższą wartością.

– Bo Wrocław to miasto, w którym żyją obok siebie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, wyborcy Koalicji Obywatelskiej, sympatycy Bezpartyjnych i innych ugrupowań. Nasze decyzje będą dotyczyły ich wszystkich. To wielka odpowiedzialność. Musimy się też wsłuchiwać w głos tych, których reprezentantów tu nie ma. Wierzę, że wykorzystamy szansę na wprowadzenie nowej jakości do naszej współpracy. Że spory będą tylko merytoryczne, że nie będą stały za nimi interesy inne niż dobro Wrocławia – mówił Jacek Sutryk.

Jak zaznaczył Sutryk, właśnie podpisał i wygłosił deklarację przystąpienia do najważniejszej dla niego partii.

– Tą partią jest Wrocław. Nie mam innej i innej nie szukam. Oczekuję, że Wrocław stanie się też partią pierwszego wyboru dla moich zastępców i współpracowników. Mówiąc w trakcie kampanii o naszym mieście chciałem przekazać to, jak rozumiem służbę publiczną. Zatem powtórzę jeszcze raz: wierzę, że ponad wszelkimi podziałami, Wrocław to nasza wspólna sprawa. Bierzmy się do pracy! – zakończył swoje wystąpienie Jacek Sutryk.

Przeczytaj także: Co obiecał wrocławianom Jacek Sutryk?

Nowa Rada Miejska Wrocławia

W trakcie poniedziałkowej sesji ślubowanie złożyli też nowo wybrani radni Rady Miejskiej Wrocławia. Oto pełny skład nowej rady:

Bohdan Aniszczyk
Jarosław Charłampowicz
Janusz Chudzik
Bartłomiej Ciążyński
Czesław Cyrul
Dorota Galant
Michał Górski
Tadeusz Grabarek
Renata Granowska
Robert Grzechnik
Agata Gwadera-Urlep
Tomasz Hanczarek
Paweł Karpiński
Agnieszka Kędzierska
Andrzej Kilijanek
Dominik Kłosowski
Sergiusz Kmiecik
Marta Kozłowska
Jarosław Krauze
Michał Kurczewski
Mirosław Lach
Sebastian Lorenc
Piotr Maryński
Tomasz Motyka
Michał Młyńczak
Jolanta Niezgodzka
Łukasz Olbert
Michał Piechel
Robert Pieńkowski
Dariusz Piwoński
Andrzej Puzio
Magdalena Razik-Trziszka
Agnieszka Rybczak
Jerzy Skoczylas
Piotr Uhle
Ewa Wolak
Maciej Zieliński

Przewodniczącym rady miejskiej został Jarosław Charłampowicz z Platformy Obywatelskiej, który był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wybrano także trzech wiceprzewodniczących rady: Bartłomieja Ciążyńskiego z Sojuszu dla Wrocławia, Dorotę Galant z Nowoczesnej oraz Łukasza Olberta z Prawa i Sprawiedliwości.

Powołano także 12 komisji: Statutową, Budżetu i Finansów, Edukacji i Młodzieży, Spraw Społecznych, Osiedli i Partycypacji, Gospodarki Komunalnej, Sportu i Rekreacji, Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska, Rozwoju Przestrzennego i Architektury, Kultury i Współpracy z Zagranicą, Zdrowia i Bezpieczeństwa, Rewizyjną oraz Skarg, wniosków i petycji.

Kolejne posiedzenie Rady Miejskiej zaplanowano na 22 listopada.

fot. UMW