Na wrocławskich Kłokoczycach, na terenach należących do Ślęzy Wrocław, powstanie nowoczesna hala lekkoatletyczna. Inwestycja pochłonie około 50 mln złotych, z czego 10 mln złotych będzie pochodzić z miejskiej kasy.

Na najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miejskiej wrocławscy rajcy będą głosować nad uchwałą w sprawie udzielenia dotacji celowej na rzecz Województwa Dolnośląskiego na realizację budowy hali lekkoatletycznej na Kłokoczycach. Jeśli radni przyjmą uchwałę, z budżet Wrocławia na ten cel zostanie przekazanych łącznie 10 mln złotych (5 mln zł w 2021 roku i 5 mln zł w 2022 roku).

Budowa nowej hali lekkoatletycznej przyczyni się do rozwoju sportowego dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy są członkami stowarzyszeń i klubów sportowych. Tym samym wydłuża się okres aktywności sportowej tych osób, ale także zwykłych mieszkańców. Dla osób uprawiających rekreacyjnie i amatorsko lekkoatletykę, stworzy możliwości trenowania prawie przez cały rok. Profesjonalnie uprawiającym te sporty pozwoli trenować w najlepszych warunkach, a także organizować zawody. Dla Gminy Wrocław budowa obiektu jest szansą na powiększenie dotychczasowej oferty dla mieszkańców. Posiadane doświadczonego partnera w postaci 1 KS Ślęza oraz rozbudowa już istniejącego kompleksu na terenie Kłokoczyc pozwoli na stworzenie w jednym miejscu nowoczesnego, interdyscyplinarnego centrum sportowego. Budowa tego obiektu, co warto podkreślić, jest też wpisana w Wieloletni Plan Inwestycyjny Wrocławia – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Budowa nowej hali lekkoatletycznej to wspólne przedsięwzięcie klubu Ślęza Wrocław, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wrocławskiego magistratu, a także Polskiego Związku Lekkoatletycznego. List intencyjny w sprawie tej inwestycji podpisano w maju 2019 roku.

– To niezwykle ważny moment w historii wrocławskiego sportu i, mam nadzieję, wstęp do spełnienia marzeń naszych zawodników, trenerów oraz miłośników dyscypliny. Do tej pory dolnośląska królowa sportu nie miała dachu nad głową, a mimo to mogła się szczycić ogromnymi sukcesami, że wspomnę choćby rekord świata męskiej sztafety 4×400, w dużej mierze zbudowanej z wrocławskich lekkoatletów. Wierzę, że dzięki tej hali świetna passa zostanie podtrzymana. Dziękuję również naszym partnerom, bo obiekt na Kłokoczycach ma być dziełem wspólnym – mówił wówczas Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przetarg w toku

Przetarg na budowę hali ruszył pod koniec grudnia 2020 roku, a czas na składanie ofert zainteresowane firmy mają do 24 lutego.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych hali lekkoatletycznej wraz z częścią szatniowo-sanitarną i biurowo-administracyjną został ogłoszony w trybie „Zaprojektuj i buduj”. Przewidziany czas na budowę hali to 17 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, hala zostanie otwarta we wrześniu 2022 r. W nadchodzącym roku na tę inwestycję z budżetu Województwa Dolnośląskiego przeznaczymy aż 9 milionów złotych – informował wówczas Paweł Wybierała, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Hala zostanie wyposażona m.in. w bieżnię 200-metrową, bieżnię do sprintu na 60 metrów, skocznię w dal i do trójskoku, skocznię wzwyż, skocznię do skoku o tyczce, boisko do pchnięcia kulą, strefą rozgrzewkową, siłownię i wysuwaną trybuną na około 300 miejsc. Strefa wewnątrz bieżni okólnej będzie mogła być w miarę potrzeb wykorzystana do gier zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna.

Koszt budowy hali lekkoatletycznej oszacowano na około 50 mln złotych. Klub Sportowy Ślęza Wrocław zobowiązał się pozyskać środki finansowe w wysokości 50% kosztów budowy hali z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, będącego w dyspozycji Ministerstwa Sportu. Resztę pokryje Województwo Dolnośląskie i Gmina Wrocław.