Zakończyły się trwające kilka miesięcy prace remontowe wrocławskiej galerii neonów Neon Side. Dzięki rewitalizacji przestrzeni przy ul. Ruskiej 46C ponownie możemy podziwiać wyjątkowe eksponaty w pełnej krasie.

Przypomnijmy, powstała w 2014 roku galeria Neon Side błyskawicznie stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji wrocławskiego Starego Miasta. Zabytkowe neony z lat 60. i 70. zostały poddane szczegółowej renowacji, zarówno technicznej, jak i wizualnej. Wszystkie eksponaty kilkadziesiąt lat temu reklamowały usługi wrocławskich firm i sklepów, m.in. „Hanka”, „Rumcajs” czy „Dom Handlowy”.

Ciekawostką jest fakt, że „Wrocław Główny” zamontowany w galerii jest oryginalnym neonem, który dawniej witał podróżnych na Dworcu Głównym. Neon świecący obecnie na budynku dworca jest jego wierną repliką.

Żeby wrocławskie neony w pełni mogły cieszyć oko mieszkańców stolicy Dolnego Śląska i turystów, potrzebny był remont. W ramach projektu „Przestrzeń dla kultury” odnowione elewacje kamienic i położono nową kostkę brukową. Trwające kilka miesięcy prace zakończyły się jesienią bieżącego roku.

– Neony w pewnym sensie powróciły na swoje miejsce. Przy ulicy Ruskiej 46 działała kiedyś firma „Reklama”, która produkowała neonowe szyldy na cały Dolny Śląsk. Generalny remont pozwolił na zrewitalizowanie i utworzenie nowego miejsca kultury dla wszystkich mieszkańców Wrocławia – mówi Piotr Jański, architekt odpowiedzialny za projekt z ramienia spółki Wrocławska Rewitalizacja. 

mat. prasowe

Wspólne dzieło wielu zaangażowanych

Odświeżenie neonów nie byłoby możliwe, gdyby nie organizacje pozarządowe, lokalni artyści, instytucje i jednostki miejskie. Zaangażowanie we wspólną sprawę pozwoliło na odrestaurowanie trzynastu neonów. Jednym z nich był „Dom Handlowy”, którego remont w całości został sfinansowany przez wrocławskiego dewelopera Dom Development.

Galeria Neonów to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie zarówno lokalne rzemiosło, jaki i sztukę, która przy ulicy Ruskiej znów może rozkwitać – zaznacza Iwona Kołodziejczyk, prezes zarządu Dom Development Wrocław.

Zakończony remont to nie koniec planów rozbudowy galerii neonów. W niedalekiej przyszłości planowane jest całkowite wyłączenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46C z ruchu kołowego i zagospodarowanie terenów zielonych.