ZDiUM podpisał wartą niespełna 8,6 mln złotych umowę na remont esplanady na wrocławskim Manhattanie. – Esplanada zostanie odbudowana w identycznym kształcie za wyjątkiem schodów, które zostaną dostosowane dla osób niepełnosprawnych – zapowiadają urzędnicy.

Przypomnijmy, esplanada na wrocławskim Manhattanie została wyburzona na początku 2021 roku, co – jak informowaliśmy – wywołało zaniepokojenie mieszkańców. W maju Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na remont i przebudowę esplanady przy placu Grunwaldzkim 12-20, w oparciu o dokumentację projektową opracowaną przez Pracownię Projektową APS.

Do przetargu zgłosiło się trzech zainteresowanych, a pod koniec czerwca jako najkorzystniejsza została wybrana opiewająca na 8 593 932,94 zł oferta konsorcjum firm PBW INŻYNIERIA i DROMOSTTOR POLSKA. W ostatnich dniach podpisano umowę z wykonawcą.

Przedmiotem zamówienia jest remont i przebudowa zużytej esplanady handlowo-usługowej. Wykonawca od daty podpisania umowy ma 10 miesięcy na realizację pracwyjaśnia Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM.

Esplanada zostanie odbudowana w identycznych kształcie

Prace na esplanadzie powinny się rozpocząć jeszcze w sierpniu. Jak zapowiadają urzędnicy, esplanada zostanie odbudowana w identycznym kształcie za wyjątkiem schodów, które zostaną dostosowane dla osób niepełnosprawnych. 

Inwestycję realizujemy we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Piast” we Wrocławiu – dodaje Piątek. 

Przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta wyliczają, że zamówienie obejmuje m.in. wymianę elementów konstrukcyjnych esplanady (stropy, podciągi, balustradę oraz schody), wykonanie nawierzchni esplanady z płyt betonowych, wymianę stalowych pochwytów balustrad, remont okładzin ceramicznych ścian przyziemia, wymianę rur osłonowych instalacji deszczowej i wentylacyjnej, remont instalacji kanalizacji deszczowej, wykonanie oświetlenia przyziemia.

Sedesowce, czyli wrocławski Manhattan, to jedna z ikon współczesnego Wrocławia. Kompleks budynków został zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, wybitną architektkę polskiego modernizmu. Projekt osiedla powstawał w latach 1967-1970, a budowa przypadła na lata 1970-1973. Na kompleks składa się sześć wieżowców o wysokości 55 metrów (16 pięter) oraz pawilony handlowe. Łącznie w budynkach jest 486 mieszkań, a wieżowce otacza esplanada, której remont właśnie się rozpoczyna. 

mat. ZDiUM

Zdjęcie główne: Marta Muraszkowska