Znamy wyniki pierwszego naboru w tegorocznej odsłonie programu “Ochrona Zabytków”. Dofinansowanie dostanie kilka wrocławskich kościołów, a także Teatr Lalek czy pchacz Krab.

Jak niedawno informowaliśmy, w tym roku na remonty 10 wrocławskich zabytków magistrat przekaże dotacje o łącznej wysokości blisko 5 mln złotych, a na liście znalazł się m.in. słynny mezonetowiec przy ulicy Kołłątaja.

Z kolei w poniedziałek 2 marca minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił wyniki pierwszego naboru w programie “Ochrona Zabytków”. Dofinansowanie na łączną kwotę ponad 104 mln zł otrzymało 375 projektów. Do 12 marca przyjmowane są odwołania, a do końca marca trwa drugi nabór w programie. 

– Możemy być dumni z naszego dziedzictwa, które jest tak bogate. Systematycznie opiekujemy się zarówno dostojnymi katedrami, jak i niewielkimi, ale bardzo urokliwymi drewnianymi kościołami. Dbamy o zamki, klasztory czy zabytkowe dworce kolejowe z początku XIX wieku. Zabytki to część dziedzictwa, które buduje naszą tożsamość, dlatego ich ochrona jest jednym z naszych priorytetów – mówił minister Piotr Gliński

Na liście projektów, którym przyznano dotację w pierwszej turze, nie brakuje wrocławskich zabytków:

  • Kościół pw. św. Michała Archanioła (XIX w.) otrzyma 280 000 zł na ratunkowe prace budowlano-konserwatorskie elewacji południowej wieży południowo-zachodniej (kondygnacja I-III).
  • Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku (XIV w.) otrzyma 1 460 000 zł na prace konserwatorskie elewacji korpusu.
  • Kościół pw. św. Stanisława, Doroty i Wacława (XIV w.) otrzyma 250 000 zł na konserwację i malowanie tynków wewnątrz kościoła (nawa płn i płd – dokończenie przęseł wraz kaplicami, kontynuacja prac ratowniczych).
  • Zamek Piastów Śląskich (XII-XIII w.) otrzyma 250 000 zł na prace konserwatorskie i roboty budowlane mające na celu zabezpieczenie zachowanych reliktów murowanych jako trwałej ruiny.
  • Wrocławski Teatr Lalek otrzyma 30 000 zł na modernizację systemu monitoringu i instalacji ppoż w budynku dawnej resursy kupieckiej (1892-1894 r.).
  • Pchacz Krab na rewaloryzację otrzyma 70 000 złotych.
  • Kościół pw. św. Marii Magdaleny (XIV w.) otrzyma 530 000 zł na kompleksowe prace konserwatorskie na elewacji nawy głównej i naw bocznych.

Na liście MKiDN są też inne wrocławskie zabytki, którym jednak nie udało się zdobyć dofinansowania w pierwszym naborze. To m.in. kościół pw. św. Wincentego i św. Jakuba, Budynek Pod Misiami w kompleksie Hali Stulecia, Opera Wrocławska czy fort piechoty nr 9.