Są kolejne pieniądze na inwestycje ograniczające tzw. emisję kominową. W Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej ogłoszono konkurs na dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii. Do dyspozycji jest ponad 22,5 miliona złotych.

Niedawno informowaliśmy o szeroko zakrojonych planach wrocławskiego magistratu, dotyczących walki ze smogiem. Z zanieczyszczeniem powietrza chce walczyć także urząd marszałkowski Dolnego Śląska.

− Chcemy poprawić jakość powietrza i zwalczać przyczyny smogu. Wspieramy projekty ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery poprzez dotacje unijne na termomodernizacje, zakup ekoautobusów, budowę dróg rowerowych czy właśnie na modernizację systemów grzewczych. Warto sięgnąć po fundusze, by wreszcie pozbyć się przestarzałych i szkodliwych systemów ogrzewania, które trują nas wszystkich – zachęca Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dla kogo konkurs?

Wnioski o dofinansowanie grantów na modernizację systemów grzewczych będzie można składać od 4 grudnia 2019 roku do 8 stycznia 2020 roku w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Konkurs jest skierowany do tzw. Obszaru ZIT WrOF obejmującego: Gminę Wrocław, Miasto i Gminę Jelcz-Laskowice, Miasto i Gminę Kąty Wrocławskie, Gminę Siechnice, Gminę Trzebnica, Miasto i Gminę Oborniki Śląskie, Miasto i Gminę Sobótka, Gminę Miasto Oleśnica, Gminę Oleśnica, Gminę Długołęka, Gminę Czernica, Gminę Żórawina, Gminę Kobierzyce, Gminę Miękinia, Gminę Wisznia Mała.

− Wnioski o dofinansowanie będą mogły składać między innymi samorządy, spółki komunalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe. Dofinansowanie ze środków unijnych może pokryć maksymalnie 85 proc. wydatków inwestycyjnych, w tym koszty zarządzania – wyjaśnia Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Które projekty mają priorytet?

Jak tłumaczą urzędnicy, na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć projekty, w których rezygnuje się z tradycyjnego ogrzewania paliwem stałym (np. węglem) na rzecz podłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej.

Jeśli takie podłączenie jest niemożliwe lub nieopłacalne, samorząd dopłaci do instalacji nowoczesnych, ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła, kotły na biomasę, ewentualnie paliwa gazowe (nie jest możliwe dofinansowanie kotłów węglowych). Ważne, aby kocioł po wymianie spełniał wymagania dla ekoprojektu, które będą obowiązywały od 2020 roku – stosowna informacja powinna znajdować się w dokumentacji urządzenia. Aby wniosek mógł liczyć na dofinansowanie, planowana inwestycja musi ograniczać emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery – zaznaczają.

Projekty mogą być uzupełnione poprzez instalacje, dzięki którym będzie można pozyskać ciepłą wodę lub wyprodukować energię elektryczną, np. fotowoltaika.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.