Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez samorząd naszego regionu. – To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich – podkreśla marszałek Cezary Przybylski.

Przypomnijmy, o moście w Pilchowicach zrobiło się głośno, gdy pojawiły się spekulacje, że będą tam kręcone zdjęcia do nowej części filmu „Mission: Impossible” z Tomem Cruisem, a przeprawa w jednej ze scen miałaby zostać wysadzona w powietrze. Pod koniec lipca ubiegłego roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego wydał oświadczenie w sprawie planów wyburzenia zabytkowego mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim. Z kolei w sierpniu Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o wpisaniu tego obiektu do rejestru zabytków.

W piątek 19 lutego marszałek Dolnego Śląska wydał komunikat dotyczący przejęcia przez Samorząd Województwa linii kolejowej nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, w ciągu której znajduje się słynny most nad Jeziorem Pilchowickim.

Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez Samorząd Dolnego Śląska. To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich – podkreśla Cezary Przybylski.

Marszałek wyjaśnia, że nieczynną linią nr 283 zarządza obecnie PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A.

Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji – zaznacza Cezary Przybylski.

Przybylski podziękował również za zaangażowanie w samorządowy projekt przejmowania linii kolejowych od państwa Patrykowi Wildowi, radnemu województwa dolnośląskiego oraz Tymoteuszowi Myrdzie, członkowi zarządu województwa odpowiedzialnemu za infrastrukturę kolejową.

Rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest naszym priorytetem. Linia z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego jest niezwykle malownicza i to po niej w przyszłości pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich – zapowiada marszałek.

Które linie kolejowe zostaną przejęte przez Dolny Śląsk?

Foto główne: Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)