W przyszłym roku minie 20 lat od powodzi tysiąclecia. Mimo to wciąż wielu z nas ma przed oczami widok zalanych ulic i podtopionych budynków. Cofająca się woda nie zabrała wszystkiego, ocalały wspomnienia, prywatne zdjęcia i filmy. W środę 21 grudnia o godz. 12.00 konferencja w Centrum Historii Zajezdnia rozpocznie projekt ,,Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”.
Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź

Powódź z 1997 roku nie jest dla nas jeszcze zupełnie odległą historią. Zdołaliśmy uporać się z jej katastrofalnymi skutkami, ale pozostał trwały ślad w pamięci. Czy mieszkańcy regionu wciąż żyją tym wydarzeniem? Jakim piętnem odcisnęło się na ich osobistej historii? Jak je zapamiętali? Na te pytania będzie szukał odpowiedzi projekt ,,Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”, który startuje 21 grudnia w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Ocalić wspomnienia

Przedsięwzięcie będzie prowadzone przez cały 2017 rok. Obejmie nie tylko Wrocław, ale również inne miejscowości Dolnego Śląska, które w różny sposób doświadczyły powodzi. Opowiedzą o niej sami mieszkańcy – świadkowie tamtej historii.

Celem projektu jest zachowanie i utrwalenie pamięci o wydarzeniu sprzed 20 lat. Wspomnienia i zdjęcia zostaną zawarte i wydane w zbiorowej publikacji. Na bazie amatorskich i półprofesjonalnych nagrań z 1997 roku powstanie również film dokumentalny.

Gromadzone relacje, zdjęcia i filmy będą przez cały czas dostępne i uzupełniane także w internecie na portalu Dolnośląskość.pl. Do tego bogatego zbiorowego pamiętnika możemy dołączyć również nasze wspomnienia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, na co poświęcimy… trzy minuty i 200 znaków.

,,Pamiętam, że…”

Organizatorem całego projektu jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, natomiast realizacją zajmuje się Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza. Wrocławianom jest ona znana m.in. z prowadzenia księgarni Tajne Komplety oraz wspomnianego portalu Dolnośląskość.pl. Portal opiera się na autorskiej metodzie ,,Pamiętam, że…”, która pozwala pozyskiwać i ocalać fragmenty zbiorowej pamięci.

Publikacja na temat powodzi tysiąclecia nie będzie pierwszą, która powstała w ten sposób. Wiosną 2015 roku ukazała się książka ,,Wrocław. Pamiętam, że…”. Mieszkańcy przyjęli ją tak entuzjastycznie, że fundacja postanowiła przygotować kolejny zbiorowy pamiętnik, tym razem dla całego regionu. Książka ,,Dolny Śląsk. Pamiętam, że…” powstawała przez kilka miesięcy. Na jej stronach ponad 150 autorów dzieli się swoimi wspomnieniami z ponad 60 miejscowości.

Konferencja ,,Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”

Więcej na temat projektu dowiemy się 21 grudnia o godz. 12.00 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Na konferencji projekt przedstawi jego pomysłodawca – Grzegorz Czekański ze wspomnianej Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. Głos zabiorą także prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski jako przedstawiciel partnerów projektu, a także burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz radny z Bielawy Jarosław Florczak. Ten ostatni przekaże pierwszą partię archiwalnych zdjęć z 1997 roku.

Partnerem projektu jest Instytut Studiów Obywatelskich Obywatele24.pl. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wojewoda Dolnośląski.

Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź