Jedynym słusznym kierunkiem działań konserwatorskich jest rekonstrukcja bryły wraz z typem dachu i rodzajem pokrycia oraz odtworzeniem fasady pałacu Hatzfeldów – informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. I dodaje, że pozostawienie swobody inwestorowi i architektowi w przypadku tak cennego obiektu nie daje gwarancji przywrócenia świetności budowli i tkance miasta.

Przypomnijmy, miasto szykuje się do sprzedaży pałacu Hatzfeldów przy ulicy Wita Stwosza.  Z kolei przy zbiegu ulicy Księcia Witolda, Dmowskiego i Jagiełły ma powstać nowa siedziba BWA.

– Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta, a z drugiej strony nie możemy dopuścić, by instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby. Stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda – mówił kilka miesięcy temu Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury.

Urzędnicy zapewniali, że budynek przy ulicy Wita Stwosza 32 nie pozostanie bez opieki miasta.

– Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku – podkreślali w magistracie.

Czytaj także: Pałac Hatzfeldów. Miasto tłumaczy, dlaczego chce sprzedać zabytkowy obiekt

Dolnośląski konserwator zabytków postuluje rekonstrukcję pałacu

Głos w tej sprawie zabrał właśnie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Uważamy, że jedynym słusznym kierunkiem działań konserwatorskich jest rekonstrukcja bryły wraz z typem dachu i rodzajem pokrycia oraz odtworzeniem fasady pałacu Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza 31/32 we Wrocławiu – czytamy na fanpage’u Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak tłumaczą przedstawiciele DWKZ, utrzymanie i poddanie pracom restauratorskim zachowanych reliktów tego zabytku jest sprawą oczywistą.

W tej sprawie prowadziliśmy dyskusje w zespole. Wysłuchaliśmy referatów na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków działająca przy Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków poświęciła zagadnieniu dwa posiedzenia i podjęła Uchwałę wspierającą taką realizację – podkreślają.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator jest także zdania, że zabytkowe wnętrza obiektu powinny być dostępne dla społeczeństwa poprzez zapewnienie im funkcji publicznej. Takie stanowisko zostało przekazane prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi.

Optymalnym rozwiązaniem byłby powrót do planów z 2007 r. przewidujących odbudowę obiektu przez Gminę Wrocław dla potrzeb publicznych, w tym biur Urzędu Miasta Wrocławia. Zamiennym sposobem na realizację celu odbudowy jest sprzedaż obiektu na określonych w umowie sprzedaży warunkach – tłumaczy DKWZ.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków przytaczają szereg argumentów za rekonstrukcją bryły wraz z typem dachu i rodzajem pokrycia i odtworzeniem fasady pałacu Hatzfeldów. Znajdziecie je w poniższym poście na Facebooku.

Pozostawienie swobody inwestorowi i architektowi w przypadku obiektu tak cennego jak pałac Hatzfeldów nie daje gwarancji przywrócenia świetności budowli i tkance miasta; wręcz przeciwnie – ogląd swobodnego, „twórczego” podejścia architektów, także tych wybitnych, do wrocławskich zabytków przekonuje o grożącym pałacowi niebezpieczeństwie destrukcji – pod pozorem nowoczesności – podsumowują.