58 procent Polaków przeczytało w 2004 roku przynajmniej jedną książkę. W 2015 roku – zaledwie 37 procent, co oznacza, że 2/3 rodaków nie dokończyło ani jednej lektury. Badania stanu czytelnictwa pokazują ewidentnie, że Polacy coraz rzadziej sięgają po książki. Nie będziemy jednak bić na alarm i zżymać się na upadek czytelnictwa. Zamiast tego zachęcamy Was, żebyście 8 września jeździli MPK bez biletu, za to z książką.

darmowe MPK z książką

Proszę przygotować bilety do kontroli – tego zdania na pewno nie usłyszymy 8 września w tramwajach i autobusach MPK. Pod warunkiem, że będziemy mieli ze sobą książkę. Z powodu braku biletu kontroler zamiast wystawić mandat, podaruje nam zakładkę.

Tego dnia od 1966 roku z inicjatywy UNESCO świętujemy Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem. Według danych organizacji w 2010 roku 760 milionów ludzi na świecie nie potrafiło ani czytać ani pisać. Na wielu kontynentach książka jest towarem niedostępnym, a nawet luksusowym. W bliższych nam pod względem rozwoju cywilizacyjnego krajach do czytania trzeba i powinno się zachęcać. Wrocław uczynił wyraźny krok w tym kierunku w zeszłym roku, przyłączając się do obchodów 8 września i ruszając z akcją #czytamwrocław.

W 2015 roku mogliśmy przejechać się tego dnia we Wrocławiu bez biletu po raz pierwszy. W tym będzie podobnie, z tym, że oprócz lektury w wydaniu papierowym, ,,książką” jest także e-book na czytnikach. Jeżeli liczymy na darmowy przejazd i zakładkę do książki zamiast mandatu, pamiętajmy, że nie zaliczają się do tego grona inne urządzenia, które nie są dedykowane bezpośrednio czytaniu, czyli tablety i smartfony. 

 

Wrocławianie chwalą się tym, co czytają, otrzymują darmowe książki i skaczą ze spadochronem

Zanurzamy się na krócej lub dłużej w lekturze nie tylko w tramwajach i autobusach i nie tylko na ławce na przystanku, ale i na tej w parku; w domu i czasem w przerwie w pracy. Tym, co, gdzie i kiedy czytają, mieszkańcy Wrocławia mogą podzielić się przez cały rok w ramach akcji #czytamwrocław. Na stronie miejskiej sprawdzimy, jakie tytuły polecają inni albo samemu zainspirujemy pozostałych ulubioną lekturą. Wystarczy wziąć książkę do ręki, zrobić zdjęcie, a potem udostępnić na Facebooku, Instagramie lub Twitterze z hasztagiem #czytamwroclaw i dodać krótki opis. W ten czwartek najlepiej zrobić to w Kawiarni/Infopunkcie Barbara przy ulicy Świdnickiej. Przed południem organizatorzy akcji sfotografują tutaj czytelników, którzy dołączą do galerii na wspomnianej stronie. Co czeka na tych, którzy w godzinach 11.00-16.00 przyjdą do Barbary i zgodzą się pozować do zdjęć z ulubioną lub właśnie czytaną lekturą? Darmowe książki, czyli jedna z kilkudziesięciu pozycji udostępnionych przez Partnerów tegorocznej akcji: Wydawnictwa Książkowe Klimaty, e-bookowo.pl, Wydawnictwa Warstwy i Działu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury. Zawiedzeni nie będą zwolennicy e-booków, ponieważ będą mogli również pobrać kilka tytułów na swoje czytniki. Najbardziej wyjątkową, choć nietypową nagrodą dla miłośników książek będzie natomiast …skok ze spadochronem, ufundowany w organizowanym przez nasze miasto ,,Fotograficznym i bardzo subiektywnym przeglądzie czytelniczym”. Do konkursu nie można już się wprawdzie zgłaszać, można jednak zadecydować, kto zgarnie nagrodę. Wyboru dokonają internauci – swój głos możemy oddać do 8 września do godz. 10.00. Wystarczy kliknąć jedno ze zdjęć, potwierdzić przyciskiem ,,Zagłosuj” i wpisać swój numer telefonu na który otrzymamy bezpłatny sms. 

 

W tym roku Partnerem akcji jest również Miejska Biblioteka Publiczna, dlatego nie tylko w pojazdach MPK, ale i w wybranych filiach MBP otrzymamy w prezencie zakładkę. Ci, którzy czytają, najlepiej mając pod ręką kubek lub filiżankę z kawą, wybiorą się chętnie do Księgarni Autorskiej w Pasażu Grunwaldzkim. 8 września za zrobienie sobie zdjęcia z książką i udostępnienie go w serwisie Instagram lub Facebook (jako publiczne) wraz z #czytamwroclaw, kawy napijemy się za darmo.

Ideał sięgnął bruku, a książki wychodzą na ulice…

…na szczęście tylko w potocznym sensie. – Jednym z naszych założeń jest to, żeby literatura znalazła się w przestrzeniach publicznych miasta – mówił na wtorkowym śniadaniu prasowym Irek Grin, kurator ds. literatury Europejskiej Stolicy Kultury. Okazuje się, że literatura może faktycznie we Wrocławiu pochwycić wzrok i uwagę przechodniów oraz kierowców.

Nie bądźmy zatem zaskoczeni, jeżeli na ulicy lub parkingu zobaczymy samochód z cytatem z Mickiewicza czy Fredry, a zamiast popularnego ,,Baby on Board” na tabliczce auta, za którym stoimy na pasach, zobaczymy napis ,,Books on Board”. To efekt Literackiego Pit-stopu, który odbywał się w różnych miastach w Polsce, a we Wrocławiu pod koniec maja przy Arsenale Miejskim. Mieszkańcy mogli wówczas ozdobić karoserię auta lub ramę roweru jednym z cytatów z klasyki literatury lub hasłem humorystycznie zachęcającym do czytania. ,,Jedźmy, nikt nie woła”, ,,Czytam 170 stron na godzinę”, ,,Jeżdżę szybko, czytam dużo”, ,,Czytam na czerwonym” – z takimi i innymi napisami odjechało kilkudziesięciu kierowców-uczestników akcji.

Pisarze i poeci nie tylko mają nam coś do przekazania poprzez swoje dzieła, ale także spoglądają na nas z ciekawością z budynków miasta. Zobaczymy się z nimi w różnych rejonach Wrocławia. Browar Mieszczański to adres Lothara Herbsta, Tymoteusz Karpowicz patrzy na nas na ulicy Janickiego, a Rafał Wojaczek – gdy akurat przechodzimy Purkyniego.

W upowszechnienie literatury i czytelnictwa wśród wrocławian zaangażowali się również Ci , którzy wznoszą nowe budynki, czyli deweloperzy. W 12 miejscach we Wrocławiu zatrzymamy się przy płocie otaczającym realizowaną przez nich inwestycję. Na ich fragmentach nie dowiemy się jednak o szczegółach i dacie zakończeniu budowy, przeczytamy za to cytaty z polskich dzieł.

LO

Deweloperzy przenieśli literaturę wysoką i język poetów do naszego … prozaicznego życia. Dzięki akcji ,,Literackie osiedla” chcieli podkreślić pokazać związek budynków, miejsc w których mieszkamy z kulturą, która nam towarzyszy na co dzień.

Dlatego Władysław Orkan na „Osiedlu Graniczna” zwraca trafnie uwagę, że „Ludzie idą bez ustanku, wciąż I mijają się wzajem cicho, obojętnie, jakby się nie widzieli i nie znali się (…)”. Jan Kochanowski przy inwestycji „Brzozowe Zacisze” zaprasza: „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!”. Do Bruna Schulza należą słowa zlokalizowane przy inwestycji Olimpia Port: „Jesteśmy wszak wszyscy z natury marzycielami…”.

Dla spragnionych literatury – wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury

W ostatnim cytacie nieprzypadkowo nawiązujemy do Brunona Schulza. Pisarz, autor ,,Sklepów cynamonowych” i ,,Sanatorium pod Klepsydrą” wciąż jest jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych i komentowanych na świecie twórców, którzy pisali w języku polskim. Piąta edycja Bruno Schulz. Festival odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu. To okazja do poznania dorobku pisarza, święto literatury i pretekst do rozmów o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich. Oprócz paneli i spotkań festiwal będą ożywiać i ubarwiać koncerty, gry miejskie, happeningi i murale. Więcej informacji o wydarzeniach na stronie.

Fot. Max Pflegel/ Wydawnictwo EMG

Wcześniej, 17-18 września czeka nas Otwarcie Wrocławskiego Domu Literatury. O atrakcyjność tego wydarzenia zadbali wspólnie organizatorzy i Program III Polskiego Radia. Weźmiemy udział w wieczorze poetyckim, podyskutujemy o książkach już znanych, jak i nowościach wydawniczych, będzie również czas na pytania od publiczności. Posłuchamy także ciekawych rozmów m.in.: z Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Filipem Springerem czy Piotrem Siemionem. Spotkanie autorskie poprowadzi także prof. Stanisław Bereś. Gdzie? W klubie literacko-muzycznym PROZA w Przejściu Garncarskim 2 w Rynku.

Początek października zaprosi nas na 12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – 6-9 października w otwartym w maju Muzeum Pana Tadeusza. Z premierowymi tekstami przyjadą autorzy z Polski i zagranicy. Co roku festiwal ma swój określony temat, w tym jest to ,,Historia przyszłości”. Utopie, czyli marzenia, Dystopie, czyli ponure wizje przyszłości oraz Retrowizje – wspomnienia z nostalgicznych książek i filmów będą nam towarzyszyć w panelach i spotkaniach. Poznamy także najlepsze opowiadania pisane pod hasłem ,,2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz”, które zostaną zebrane w jeden tom i wydrukowane. Odbędą się również wydarzenia dla dzieci.

Na koniec warto wspomnieć o Wrocławskich Targach Dobrej Książki. Jedno z ulubionych wydarzeń dla czytelników odbędzie się od 1 do 4 grudnia po raz dwudziesty piąty!

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury w naszym mieście zostanie zrealizowanych do końca roku jeszcze 15 projektów literackich, ukaże się 19 książek, a według szacunków organizatorów w 345 wydarzeniach weźmie udział 600 tysięcy osób. Zamiast brać do siebie te duże liczby, weźmy ze sobą jedną książkę. Nie tylko 8 września i nie tylko w roku Światowej Stolicy Książki.