Od tygodnia we Wrocławiu trwa montaż świątecznych dekoracji. – Tegoroczny wystrój bożonarodzeniowy miasta będzie wyglądał inaczej niż pierwotnie zakładano – informują urzędnicy. Uruchomienie iluminacji świątecznej, w tym rozświetlenie choinki w Rynku, zaplanowano na 6 grudnia.

Jak tłumaczą przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, obszar objęty świąteczną iluminacją będzie mniejszy, a miasto przeznaczy na ten cel około 1/3 zakładanego na początku roku budżetu.

Pośrednio z powodu unieważnienia przetargu na skutek jego oprotestowania, ale przede wszystkim ze względu na wciąż zmieniającą się sytuacją pandemiczną i nowe obostrzenia: limity dotyczące zgromadzeń, zakaz organizacji imprez masowych, zalecaną autoizolację czy obostrzenia dla branży gastronomicznej, które przekreśliły automatycznie szanse na organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego i tradycyjne wspólne świętowanie Sylwestra w Rynku – podkreśla Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

Urzędnicy zaznaczają, że tak jak wszystkie miasta w Polsce, Wrocław odczuł i nadal odczuwa finansowe skutki pandemii. Z powodu zmniejszonych wpływów do miejskiego budżetu część miast zrezygnowało w ogóle z dekoracji świątecznych, pozostałe zaś – podobnie jak Wrocław – realizują projekty iluminacji w ograniczonym zakresie.

Ponownie zobaczymy w wielu miejscach kolorowe światełka, zaaranżowane w kompozycje gwiazd i płatków śniegu, tradycyjnie już kojarzące się z Bożym Narodzeniem. Prócz niewątpliwych walorów estetycznych, dekoracje te będą dla nas wszystkich remedium na poprawę nastroju i namiastką świątecznej atmosfery. Szczególnie teraz, gdy wiadomo już, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia i Sylwestra spędzimy zupełnie inaczej niż do tej pory – wyjaśnia Ewa Mazur.

I dodaje, że dekoracje świąteczne są w stu procentach energooszczędne, a miasto od ponad 10 lat wykorzystuje do tego celu technologię LED.

Co zobaczymy w tym roku?

We Wrocławiu pojawią się trzy choinki: na placu Nowy Targ, na Nowych Żernikach oraz główna choinka w Rynku – ta ostatnia zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie.

Na słupach oświetleniowych oraz jako przewieszki nad chodnikiem czy jezdnią pojawią się również kompozycje świetlne na płycie Rynku, na pl. Solnym, ulicy Ruskiej, Kiełbaśniczej, Odrzańskiej, Oławskiej i części ulicy Świdnickiej. Ponownie udekorujemy światełkami choinkę rosnącą przy ul. Dobrzyńskiej. Wciąż jeszcze aranżujemy z wykonawcą koncepcję iluminacji tak, aby w całości wykorzystać wyznaczoną kwotę, więc świąteczne akcenty mogą pojawić się jeszcze dodatkowo w kilku innych miejscach – zapowiada Ewa Mazur.

Przedstawicielka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przypomina, że od kilkunastu lat miasto dzierżawi dekoracje, a w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Szacunkowa kwota, jaką zamierzamy wydatkować na wypożyczenie, montaż i demontaż świątecznych ozdób to ok. 700 000 zł. Prace instalacyjne będą trwały do 5 grudnia włącznie, demontaż dekoracji przewidziano na pierwszy weekend po święcie Trzech Króli – dodaje Ewa Mazur.

 iluminacja świąteczna zostanie uruchomiona 6 grudnia.