Druki 3D, wirtualna rzeczywistość, warsztaty programowania, nowe technologie – przez ostatnie kilka lat Przejście Świdnickie tętniło życiem. Działające tam Centrum Innowacji wkrótce jednak zmieni lokalizację.

Schodząc po najsłynniejszych wrocławskich schodach możemy zajrzeć do bardzo wartościowej przestrzeni w samym centrum miasta. Mowa oczywiście o Centrum Innowacji Przejście, które od 2017 roku mieści się w Przejściu Świdnickim. Biblioteka na miarę XXI wieku wychodzi ponad standardy. W swoich księgozbiorach posiada najnowsze pozycje z dziedziny IT, robotyki, informatyki oraz gości nowe technologie takie jak VR (wirtualna rzeczywistość), druk 3D, gaming, game development oraz gamifikacja i programowanie.

Na 300 metrach kwadratowych wydzielonych jest 5 stref: informacyjna, gier i zabaw, konferencyjna, warsztatów oraz relaksu, a wszystko to zaprojektowane w nowoczesnej formie inspirowanej przyrodą. Wkrótce jednak lokalizacja CI Przejście ma zostać zmieniona. Wiemy, co powstanie w tym miejscu.

fot. Gaja Tyralska

Przestrzeń edukacyjna, wystawiennicza

W ciągu ostatnich 3 lat w Przejściu odbyło się mnóstwo warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, wystaw młodych twórców, którzy dopiero wkraczają w świat artystyczny. Odbywały się tu również wystawy innowacyjne, jak tegoroczna wystawa 7-letniej Oli „Zauważ Autyzm”, czy „Wypełnij mój świat kolorami” z 2019 roku, podczas której widz mógł położyć się na szpitalnym łóżku i wyobrazić sobie przez chwilę, co widzą obłożnie chore dzieci.

W Centrum Innowacji warsztaty prowadzone są nie tylko przez pracowników biblioteki. Szkolenia z branży IT, VR, gamingu prowadzą wyspecjalizowani partnerzy. W roku szkolnym 2019/2020 wybrana grupa dzieci przygotowywała się pod czujnym okiem edukatorów z firmy RoboKlocki do udziału w Światowej Olimpiadzie Robotycznej WRO2020. Miała to być pierwsza reprezentacja naszego kraju na tego typu międzynarodowej imprezie. Niestety ze względu na pandemię tegoroczne igrzyska w Kandzie zostały odwołane i plany startu w tym wydarzeniu zostały przesunięte.

Druk 3D na każdą kieszeń

W ramach oferty dla szkół Filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadziła warsztaty z obsługi drukarki 3D. Dzieci i młodzież poznawały podstawowe narzędzia oraz funkcje druku trójwymiarowego. Uczyły się projektować oraz drukować wymyślony przez siebie model geometryczny.

Dodatkowo każdy mieszkaniec może przyjść z przygotowanym przez siebie wcześniej projektem i zlecić druk, którego koszt wynosi 5zł za 5g filamentu PLA (materiał do druku 3d, który jest biodegradowalny i pochodzi z naturalnych składników).

fot. Gaja Tyralska

Co dalej z Przejściem?

Kilka dni temu Aneta Siwka – kierownik placówki otrzymała pismo, że po prawie 3 latach działalności Centrum Innowacji ma zostać przeniesione na plac Teatralny, gdzie funkcjonuje Mediateka. Niestety, jak mówi nie uda się przenieść całego księgozbioru oraz technologii z Przejścia do nowej, mniejszej lokalizacji.

Magistrat poinformował nas, że w miejscu Centrum Innowacji Przejście, swoją siedzibę znajdzie Przejście Dialogu prowadzone przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. W najbliższym czasie WCRS będzie korzystał tylko z niewielkiej części z tych 300 metrów kwadratowych, dzieląc je tym samym z Centrum Innowacji, które będzie mogło kontynuować swoje projekty oraz warsztaty w dotychczasowej siedzibie.

W przejściu podziemnym powstanie punkt informacyjny o działaniach społecznych oraz punkt informacyjny wspierający nowych mieszkańców – migrantki, migrantów. Przejście będzie przestrzenią dla wydarzeń podejmujących temat dialogu społecznego i wypracowujących modele działań i rozwiązań w sytuacjach konfliktowych. WCRS w planach ma współpracę oraz przygotowywanie ofert dla organizacji pozarządowych, zakładając organizację w tym miejscu debat, wystaw, koncertów czy Laboratorium Społecznego. Przejście Dialogu będzie tak, jak do tej pory, służyć mieszkańcom Wrocławia.

fot. Gaja Tyralska


Centrum Innowacji Przejście – Filia nr 13 MBP we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej 19 działać będzie do końca listopada 2020 r. Następnie biblioteka zostanie przeniesiona do Mediateki przy pl. Teatralnym 5. Dokładny termin otwarcia Centrum Innowacji w nowej lokalizacji nie jest jeszcze znany.