W niewielkim kiosku tuż przy fosie miejskiej, przy zbiegu ulicy Podwale i Kołłątaja, powstanie kawiarnia Cafe Berg. Zakończył się już pierwszy etap renowacji budynku, a wkrótce miasto ogłosi przetarg na najemcę obiektu.

Niewielki budynek na skarpie fosy przy ulicy Podwale został zaprojektowany w 1910 roku przez znanego wrocławskiego architekta Maxa Berga. Niegdyś mieścił w piwnicy stację redukcyjną gazu, a na parterze pijalnię mleka. Potem był wielokrotnie przebudowywany, a w ostatnich latach stopniowo niszczał. W maju 2018 roku został wpisany do rejestru zabytków, a teraz znów zacznie tętnić życiem.

Pierwszy przetarg na rewitalizację budynku nad fosą, przy skrzyżowaniu ulicy Podwale i Kołłątaja, urzędnicy ogłosili już w 2017 roku. Zakończył się on jednak fiaskiem, bo jedyna złożona oferta znacznie przewyższała przewidziany przez magistrat budżet. Wykonawcę przebudowy budynku dla potrzeb utworzenia tam baru kawowego udało się wybrać za drugim podejściem, na przełomie 2018 i 2019 roku.

Prace budowlane, które pochłonęły niespełna 1,4 mln złotych, właśnie się zakończyły. Objęły one m.in. remont żelbetowej konstrukcji całego budynku, dachu, balkonu z zabytkową balustradą i posadzek. Odsłonięto i zabezpieczono także pierwotne ściany wewnętrzne wykonane w konstrukcji żelbetowej.

Wyremontowaliśmy dwanaście filarów tworzących fasadę budynku. Odrestaurowaliśmy schody zewnętrzne na skarpie fosy oraz balustrady przy budynku zachowując ich dawny wygląd. Wykonawca w ramach prowadzonych prac wymienił też wszystkie instalacje i przyłącza do budynku – wylicza prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jak dodaje, zwieńczeniem projektu był montaż szkła tworzącego dzisiejszą przestrzeń budynku, pomiędzy filarami (przesuwane tafle szklane).

Dzięki temu powierzchnia użytkowa jest większa, a dodatkowo pozwala otworzyć się na zieleń znajdującą się przy fosie – wyjaśnia Sutryk.

Zgodnie z zapowiedziami urzędników, na przełomie maja i czerwca Zarząd Zasobu Komunalnego ogłosi przetarg na najemcę domku nad fosą. Powstanie tam kawiarnia Cafe Berg.

Taras nad fosą w kolejnym etapie

Dodajmy, że w dwóch kolejnych etapach rewaloryzacji obiektu, które będą realizowane w przyszłości, planowana jest m.in. budowa tarasu na skarpie fosy, a także renowacja dawnej stacji redukcyjnej gazu w podziemiu z pomostami wewnętrznymi, aranżacja przestrzeni ekspozycyjnej i przebudowa wejścia z zewnątrz do stacji.

Projekt Cafe Berg, na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich, przygotowała Grupa 33_03, a konkretnie zespół autorski pod przewodnictwem architekt Anity Luniak.

W budynku zaprojektowaliśmy niewielką kawiarenkę w widokiem na fosę. Na skarpie powstanie zawieszony nad wodą pomost, z którego będzie można obserwować Wzgórze Partyzantów i przycumować kajak, gdy powrócą one na fosę – zapowiadali architekci.

Projektanci mają nadzieję, że w przyszłości będzie można również oglądać zachowane i odrestaurowane pozostałości stacji redukcyjnej gazu zlokalizowane w piwnicy, stanowiące pamiątkę dziedzictwa technicznego Wrocławia.