W niewielkim kiosku tuż przy fosie miejskiej, przy zbiegu ulicy Podwale i Piotra Skargi, powstanie kawiarnia Cafe Berg. Przetarg na najemcę obiektu musi jednak zostać powtórzony.

Niewielki budynek na skarpie fosy przy ulicy Podwale został zaprojektowany w 1910 roku przez znanego wrocławskiego architekta Maxa Berga. Niegdyś mieścił w piwnicy stację redukcyjną gazu, a na parterze pijalnię mleka. Potem był wielokrotnie przebudowywany, a w ostatnich latach stopniowo niszczał. W maju 2018 roku został wpisany do rejestru zabytków, a niedługo znów zacznie tętnić życiem.

Pierwszy przetarg na rewitalizację budynku nad fosą, przy skrzyżowaniu ulicy Podwale i Kołłątaja, urzędnicy ogłosili już w 2017 roku. Zakończył się on jednak fiaskiem, bo jedyna złożona oferta znacznie przewyższała przewidziany przez magistrat budżet. Wykonawcę przebudowy budynku dla potrzeb utworzenia tam baru kawowego udało się wybrać za drugim podejściem, na przełomie 2018 i 2019 roku.

Prace budowlane, które pochłonęły niespełna 1,4 mln złotych, zakończyły się wiosną bieżącego roku. Objęły one m.in. remont żelbetowej konstrukcji całego budynku, dachu, balkonu z zabytkową balustradą i posadzek. Odsłonięto i zabezpieczono także pierwotne ściany wewnętrzne wykonane w konstrukcji żelbetowej.

Wyremontowaliśmy dwanaście filarów tworzących fasadę budynku. Odrestaurowaliśmy schody zewnętrzne na skarpie fosy oraz balustrady przy budynku zachowując ich dawny wygląd. Wykonawca w ramach prowadzonych prac wymienił też wszystkie instalacje i przyłącza do budynku – wyliczał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zwieńczeniem projektu był montaż szkła tworzącego dzisiejszą przestrzeń budynku, pomiędzy filarami (przesuwane tafle szklane).

Dzięki temu powierzchnia użytkowa jest większa, a dodatkowo pozwala otworzyć się na zieleń znajdującą się przy fosie – wyjaśniał Sutryk.

Zarząd Zasobu Komunalnego w pierwszej połowie lipca ogłosił przetarg na najemcę domku nad fosą. Zgodnie z zapisami postępowania, ma tam powstać bar kawowy pod nazwą „Cafe Berg” z wydawaniem napojów zimnych, napojów gorących i gotowych wyrobów cukierniczych. W połowie sierpnia przetarg rozstrzygnięto, ale jak informują nas urzędnicy, wyłoniony najemca zrezygnował z podpisania umowy.

Dlatego ZZK 10 września ogłosił ponowne postępowanie na najem lokalu. Jego rozstrzygnięcie poznamy w październiku. Przedstawiciele Zarządu Zasobu Komunalnego tłumaczą, że jeśli przetarg zakończy się powodzeniem, jeszcze w tym roku powinniśmy napić się kawy w Cafe Berg.

Taras nad fosą w kolejnym etapie

Dodajmy, że w dwóch kolejnych etapach rewaloryzacji obiektu, które będą realizowane w przyszłości, planowana jest m.in. budowa tarasu na skarpie fosy, a także renowacja dawnej stacji redukcyjnej gazu w podziemiu z pomostami wewnętrznymi, aranżacja przestrzeni ekspozycyjnej i przebudowa wejścia z zewnątrz do stacji.

Projekt Cafe Berg, na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich, przygotowała Grupa 33_03, a konkretnie zespół autorski pod przewodnictwem architekt Anity Luniak.

W budynku zaprojektowaliśmy niewielką kawiarenkę w widokiem na fosę. Na skarpie powstanie zawieszony nad wodą pomost, z którego będzie można obserwować Wzgórze Partyzantów i przycumować kajak, gdy powrócą one na fosę – zapowiadali architekci.

Projektanci mają nadzieję, że w przyszłości będzie można również oglądać zachowane i odrestaurowane pozostałości stacji redukcyjnej gazu zlokalizowane w piwnicy, stanowiące pamiątkę dziedzictwa technicznego Wrocławia.