Bulwar Słoneczny przejdzie remont chodnika i ścieżki rowerowej połączony z nową aranżacją przestrzeni. Prace, które właśnie ruszają, potrwają do końca maja 2021 roku i pochłoną 1,6 mln złotych.

Przypomnijmy, odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To – jak tłumaczą w magistracie – projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom.

Jak informują przedstawiciele Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, na bulwarze Słonecznym rozpoczęły się już prace przygotowawcze do jego modernizacji.

Inwestycja ma na celu zagospodarowanie obszaru pomiędzy skrzyżowaniem ul. H Probusa a placem Bema. Chodnik o powierzchni 551 mkw. zostanie wyremontowany, a ponad 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni (beton asfaltowy). Nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce – zapowiada Ewa Mazur ze ZDiUM-u.

80 kompletów stalowych płyt z nazwą państwa i rokiem otrzymania w nim przez kobiety praw wyborczych zostanie wbudowanych w przestrzeń bulwaru. W jego centralnej części pojawi się  płyta o średnicy około 1,5 metra, upamiętniająca 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w naszym kraju.

Nowa aranżacja bulwaru zakłada instalację granitowych siedzisk, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz nasadzenia zieleni: 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów oraz 1500 mkw. trawnika – wylicza Ewa Mazur.

Prace potrwają do końca maja 2021 roku, a ich koszt wyniesie 1,6 mln złotych.