Nie rezygnujemy z realizacji projektu „Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń” – zapewniają przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego. Docelowo Bulwar Zwierzyckiego ma zapełnić się kilkunastoma instalacjami edukacyjno-naukowymi. Pierwsza z nich już stoi.

Jak informuje przedstawiciele UWr, w piątek 16 października podpisano list intencyjny, wyrażający wolę aktywnej współpracy przy realizacji tego projektu. Sygnatariuszami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Wrocławski, Miasto Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Intencją stron jest także przyłączenie się w ten sposób do inicjatywy Senatu RP, który ustanowił rok 2020 „Rokiem Fizyki” – w 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego – podkreślają pracownicy uczelni.

Bulwar Fizyków – pierwsza instalacja już jest

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i architekci z LAX Architects stworzyli unikatowy w skali światowej projekt Ogrodu Doświadczeń. Bulwar Fizyków – bo tak nazywa się to miejsce – miałby być zbiorem kilkunastu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze instalacji edukacyjno-naukowych. Pierwsza już stoi i jest zapowiedzą tego, co wydarzyć się może w ciągu najbliższego roku.

– W poprzednim roku został zrealizowany I etap projektu. Na Bulwarze pojawiły się zwierciadła akustyczne. Stajesz w jednym miejscu, mówisz do kropki namalowanej w zwierciadle i słychać cię kilkadziesiąt metrów dalej a wszystko brzmi jakbyś stał obok. To urządzenie już stoi – zapraszamy, by przyjść i przetestować, jak działa komunikacja na odległość bez użycia nowoczesnych urządzeń  opowiada dr hab. Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. 

Po realizacji projektu zwierciadeł akustycznych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, fizycy chcą zagospodarować cały Bulwar Józefa Zwierzyckiego innymi instalacjami. Wymarzyli sobie urządzenie z opóźnionym dźwiękiem, platformę obrotową, zegar słoneczny, segment ze złudzeniami optycznymi, a także lapidarium geologicznym z kamieniami wydobytymi na Dolnym Śląsku, a nawet Scenę Nauki, czyli mini salą wykładową na wolnym powietrzu.

– Tu chcemy dawać wykłady popularnonaukowe dla wrocławian. Taki ciągły festiwal nauki na świeżym powietrzu – dodaje dr Matyka.