Budynek przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej, stojący od wielu lat pusty, odzyska dawny blask. Ruszyła już przebudowa, w ramach której obiektowi przywrócony zostanie historyczny kształt, a także oryginalna kolorystyka. Po zakończeniu inwestycji w gmachu znajdą się biura.

O planach przebudowy dawnego gmachu farmacji przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej mówiło się we Wrocławiu już od kilku lat. Teraz inwestycja ruszyła.

Rozpoczęte w sierpniu prace budowlane zakładają przywrócenie obiektowi jego historycznego kształtu, tj. takiego, jaki istniał przed wojną. W efekcie powojennej odbudowy i dalszych przeróbek bryła budynku zmieniła się bowiem znacząco, zyskując elementy nieobecne w oryginalnym projekcie architektonicznym lub tracąc niektóre estetyczne elementy, które ulegały zniszczeniu. W trakcie przygotowania inwestycji prowadzone były prace wstępne, obejmujące m.in. badania stratygraficzne elewacji. Miały one na celu ustalenie oryginalnej kolorystyki budynku, która zostanie przywrócona po remoncie – tłumaczy nam Marta Marczak z firmy JP Weber, reprezentująca inwestora.

Zmodernizowany budynek dysponować będzie ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej na czterech kondygnacjach.

Znajdą się tu biura o wysokim standardzie odpowiadające charakterowi i historii tego miejsca, ale również jego doskonałej lokalizacji – zapowiada Marta Marczak.

Oddanie budynku do użytkowania planowane jest na przełom kwietnia i maja 2022 roku. Komercjalizacja powierzchni rozpocznie się w przyszłym roku. Inwestorem jest spółka Luni, a za projekt przebudowy gmachu, konsultowany z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków, odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma OZ-BUD, a nadzór inwestorski pełni Prime Project.

Nowe życie dawnej farmacji

W charakterystycznym budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, pierwotnie mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny. Po II wojnie światowej obiekt należał do Wydziału Farmacji Akademii Medycznej. Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, uczelnia zdecydowała się budynek sprzedać. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – Ossolineum z tych planów zrezygnowało.

Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu 2013 roku – budynek został sprzedany za nieco ponad 5 mln złotych.

Aby móc rozpocząć prace, potrzebny był nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową. Plan uchwalono pod koniec 2015 roku, po burzliwej dyskusji wśród wrocławskich radnych.