We wrześniu zeszłego roku przebadano ponad 2000 uczniów klas pierwszych wrocławskich gimnazjów. To więcej jak połowa populacji. Wyniki są mocno alarmujące. Więcej niż co dziesiąty z badanych znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Najgorszymi problemami wrocławskich gimnazjalistów jest słaba wydolność fizyczna i nieprawidłowa postawa ciała. Badania wykazały, że problem z kiepską kondycją ma 59% badanych. Co zatrważające testy sprawnościowe musiało przerwać ponad 5% badanych. Innymi słowy, co dwudziesty uczeń nie jest zdolny do większego wysiłku fizycznego.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa nieprawidłowej postawy ciała. Zdiagnozowano ją u 93% badanych. Znaczy to tyle, że odpowiednią sylwetkę w wieku 14 lat ma mniej niż jeden na dziesięciu uczniów. Równie przerażające są wyniki badań okulistycznych. Spośród gimnazjalistów nieobjętych opieką lekarską 12% ma jakąś formę wady wzorku. Problemem młodych ludzi jest też nadciśnienie tętnicze. Podwyższony poziom ciśnienia podczas badania zaobserwowano prawie u jednej trzeciej młodych ludzi.

Zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi

W badaniu wzięło udział dokładnie 2113 młodych osób z 39 szkół. To ponad 60 procent wszystkich uczniów klas pierwszych wrocławskich gimnazjów. Wyniki badania można więc uznać za reprezentatywne dla całej grupy wiekowej.

Program odbył się we Wrocławiu po raz pierwszy. Od kliku lat działa jednak w innych większych miastach, co pozwala na porównanie wyników wrocławskich nastolatków. Na ich tle nie wypadają oni tak bardzo źle.

– Porównując wrocławskie wyniki z wynikami z innych miast, możemy zaobserwować najniższy odsetek nastolatków z nadwagą i otyłością – wyjaśnia Katarzyna Kostuch. – Jednocześnie największy problem to nieprawidłowa postawa ciała – dodaje.

Zintegrowana Opieka Indywidualna

Ideą programu jest objęcie młodych ludzi jak najszybszą opieką medyczną. 13,3% przebadanych, którzy znaleźli się w grupie ryzyka zostało zaproszonych do drugiej części programu. Jest ona bardziej specjalistyczna. To tak zwana Zintegrowana Opieka Indywidualna. Osoby, które zostały objęte programem przez kolejne dwa lata będą mogły korzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych. Opiekę nad nimi obejmą lekarze, psycholodzy, dietetycy oraz specjaliści od aktywności fizycznej. Będą mogli też korzystać z warsztatów edukacyjnych oraz zajęć sportowych. Trening szermierki prowadzi Tomasz Motyka, medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie. W jego zajęciach uczestniczyło ponad 100 osób. W specjalistycznych warsztatach edukacyjnych wzięło udział ponad 80 rodzin.

– W Gdyni, gdzie rozpoczęliśmy Program 3 lata temu, są już rodziny, które ukończyły etap opieki indywidualnej – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Co na to miasto?

Wrocław od początku współpracował z Fundacją, program Medicover objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wrocław oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wyniki badań zostały wzięte pod uwagę przez władze miasta. Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia Joanna Nyczak zapowiedziała, że miasto skorzysta z efektów pracy Fundacji Medicover. Już w tym momencie prowadzonych jest wiele programów, których celem jest przekonanie dzieci i młodzieży do zdrowego trybu życia. Joanna Nyczak przyznała jednak, że liczba młodych osób z nadciśnieniem i wadą postawy jest niepokojąca i zmobilizuje wydział do działania.

Problem stanu zdrowia młodzieży dostrzega również Departament Edukacji Urzędu Miejskiego.

– Takie programy są niezwykle cenne, gdyż pokazują z jak poważnym problemem mamy do czynienia wśród młodzieży – coraz większa grupa nastolatków znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych – mówi Jarosław Delewski, Dyrektor Departamentu Edukacji.