29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w ostatni weekend stycznia. Już teraz możemy stanąć do rywalizacji o najgorętsze, wrocławskie „fanty” przeznaczone na aukcję. Do wylicytowania jest m.in. spacer po Wrocławiu z prezydentem Jackiem Sutrykiem, autobus MPK i krasnal przedstawiający Jurka Owsiaka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku po raz 29, tym razem pod hasłem: „Finał z głową”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt laryngologiczny, otolaryngologiczny oraz aparaturę do diagnostyki głowy. Trafi on do oddziałów dziecięcych w całej Polsce. Z powodu pandemii finał akcji został przesunięty na 31.01. Od początku roku do 14 lutego trwają aukcje charytatywne. Można tam znaleźć bardzo mocne, wrocławskie akcenty.

Spacer cenniejszy niż lot balonem?

Jak co roku Orkiestrę wsparł prezydent Jacek Sutryk. Rok temu wystawił na aukcję lot balonem w swoim towarzystwie oraz prestiżowy, pierwszy numer startowy wrocławskiego półmaratonu. Kwota uzyskana z licytacji to ponad 15 000 zł. W tym roku prezydent także zaprasza na wspólną wycieczkę po mieście, tym razem pieszo. Dorastając i wychowując się we Wrocławiu, poznałem nie tylko jego zabytki, ale także miejsca całkiem tajemnicze i nieoczywiste – zachęca włodarz miasta, reklamując aukcję. Do zakończenia aukcji pozostało 23 dni a obecna cena to 10 990,99zł. Ostateczna kwota prawdopodobnie przewyższy zeszłoroczny lot balonem. Podczas spaceru teoretycznie moglibyśmy spotkać krasnala przedstawiającego… Jurka Owsiaka. W 2020 roku, w pracowni Beaty Zwolańskiej – Hołod powstały dwa takie skrzaty. Jeden z nich został podarowany warszawskiej siedzibie WOŚP a drugi trafił na aukcję. Zainteresowanie jest duże a obecna cena to 9 400zł, do zakończenia aukcji pozostały 23 dni. Gdzie stanie krasnal WOŚP? Nie wiadomo, będzie to decyzja nowego właściciela. Oba skrzaty zostały zamówione i przekazane przez prezydenta.

Autobus i pióro, które zmieniło historię wrocławskiej komunikacji

Wrocławski transport miejski pod wieloma względami nie ma sobie równych i mocno zaznacza swoją obecność również na aukcjach WOŚP. Do wylicytowania jest pióro Krzysztofa Balawejdera, Prezesa MPK Wrocław, którym 12 września 2020 roku podpisał umowę na zakup 25 tramwajów Moderus Gamma. Kierunek zmian jest obiecujący i konsekwentny: MPK Wrocław równocześnie wystawiło na licytację autobus VOLVO 7000. „Autobus jest sprawny, zarejestrowany. Przegląd ważny do 2021 roku.”- czytamy w opisie aukcji. Wyposażony jest w klimatyzację kabiny kierującego, rozsuwane szyby i 6 miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. Udział w licytacji wzięło do tej pory 16 osób a cena to 9 900zł. Jak na autobus – niewiele – ale do końca licytacji jest jeszcze 29 dni. Zwycięzcę poznamy 6 lutego o 17:00.

fot. MPK Wrocław

Sprzedaż w szlachetnym celu

Przedmioty na licytację może przekazać każdy. Obsługuje je Allegro, które całkowicie rezygnuje z opłat i prowizji, jeśli przedmiot wystawiony jest w celach charytatywnych. Do aukcji dołączyło wielu przedstawicieli lokalnych firm – w szczytnym celu można wybrać się na kolację do restauracji, przejechać zabytkową bryczką albo wziąć udział w spacerze lub sesji zdjęciowej z alpakami. Jest także dużo aukcji wystawionych przez osoby prywatne – można nabyć wrocławskie pamiątki, obrazy, książki, sprzęt sportowy a nawet suknię ślubną. Pieniądze w licytacji przekazywane są prosto na konto WOŚP

Weekendy, w których odbywały się finał Orkiestry, były zawsze pełne atrakcji dla każdego. W tym roku będzie podobnie, choć większość wydarzeń przenosi się do internetu. Wrocław, jako jedno z dwóch miast w Polsce, będzie gościło sztab generalny Orkiestry. Studio będzie mieściło się w klubie Stary Klasztor – będą stamtąd transmitowane koncerty i wizyty gości. Organizatorzy zapewniają, że w przypadku złagodzenia obostrzeń sanitarnych, część wydarzeń przeniesie się do Rynku. Na pewno na ulice miasta ruszą wolontariusze – jest ich w całej Polsce ponad 120 tysięcy. Będzie można, jak co roku, wrócić ze spaceru z kolejnymi serduszkami do kolekcji. Już w tej chwili można „wrzucić” datki do puszek internetowych. Do grona wirtualnych wolontariuszy dołączyły na przykład wrocławskie krasnale.