W sobotę 4 stycznia na wrocławskie ulice wyjedzie Streetbus, czyli specjalny autobus, w którym bezdomne osoby będą mogły ogrzać się i zjeść ciepły posiłek. Pojazd swoją trasę będzie kończył w jednej z miejskich noclegowni.

Początkiem trasy Streetbusa jest przystanek przy ulicy Sieradzkiej, na którym pojazd zamelduje się o godz. 20:00 i spędzi 25 minut. Przez ten czas potrzebujący mogą skorzystać z ciepłego posiłku i ogrzać się, a następnie udać w drogę do Ogrzewalni św. Brata Alberta dla Osób Bezdomnych przy ul. Gajowickiej.  

To właśnie tu znajduje się ostatni przystanek autobusu. Wcześniej zatrzyma się on w kilku innych miejscach, które zostały zdiagnozowane jako te, gdzie osób bezdomnych jest najwięcej. Dłuższe postoje zaplanowano na przystankach Sieradzka, Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha i Zaporoska, kilka innych zaś będzie funkcjonowało jako przystanki „na żądanie”.

W Streetbusie cały czas obecni będą streetworkerzy oraz wolontariusze z organizacji pozarządowej MiserArt, którzy nie tylko nakarmią i zatroszczą się o potrzebujących, ale również udzielą wszelkich informacji na temat uzyskania dalszej pomocy. Kursowanie specjalnego autobusu zaplanowano na godziny 20:00-23:30, aby zapewnić osobom bezdomnym możliwość ogrzania się, kiedy temperatura powietrza gwałtownie spada. Streetbus będzie jeździł po wrocławskich ulicach codziennie aż do 12 kwietnia.

Pilotażowy projekt sfinansuje Gmina Wrocław. Wrocławskie MPK przeznaczyło na ten cel autobus przegubowy marki Volvo, który – choć został wyłączony z eksploatacji na regularnych liniach – może spędzić swą “emeryturę” niosąc pomoc innym. Pojazd został w pełni przystosowany do potrzeb wolontariuszy organizacji pozarządowej MiserArt. Przez cały okres kursowania Streetbusa MPK zapewnia również kierowcę.  

Trasa i rozkład jazdy Streetbusa