Wrocławskim architektom z biura projektowego AP Szczepaniak przyznano nagrody w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla architektów – Global Future Design Awards. Nagrody przyznawane są przez Architecture Press Release (APR) – wiodącą, światową organizację prasy architektonicznej.

Międzynarodowe jury doceniło projekty autorstwa AP Szczepaniak, przyznając wrocławskiej pracowni pierwszą nagrodę i wyróżnienie. Pierwszą nagrodą w kategorii „Architektura – budynek wielofunkcyjny” uhonorowany został projekt Atal Towers. Drugie miejsce w tej kategorii jury przyznało projektowi z Portugalii.

Jesteśmy dumni, że nasz projekt został doceniony w tak prestiżowym konkursie, w którym biorą udział renomowane biura z całego świata – przyznaje Artur Szczepaniak. – Na etapie projektowania naszym celem było stworzenie współczesnego budynku, który połączy funkcję mieszkalną z usługami i zwiększy architektoniczną wartość całej okolicy. Udało nam się wykorzystać potencjał bliskości Odry i ścisłego centrum Wrocławia, podnosząc prestiż otoczenia – dodaje.

Atal_Towers Fot. Maciej Lulko

Uznanie jury

Jury APR doceniło stworzenie nowoczesnych i oryginalnych wieżowców. Uważają, że zwiększają wartość architektoniczną miejsca. Wieżowce na pewno wpłyną na podniesienia prestiżu otoczenia poprzez nowoczesną architekturę. Doceniono również warunki realizacji projektu – maksymalizacja powierzchni, która została wytyczona pod z zabudowę z optymalnym komfortem dla mieszkańców. Uwzględniono wykorzystanie potencjału obszaru w pobliżu Odry i Śródmieścia. Dzięki projektowi odbudowano przestrzeń miejską z wykorzystaniem zalet lokalizacji nad rzeką.

Infrastruktura techniczna i plan zagospodarowania przestrzennego, takie jak: chodniki, podjazdy, drogi pożarowe i zieleń – włączone do tego projektu Zielone tarasy dachowe obu budynków – zaprojektowane z myślą o wszystkich mieszkańcach. Wysoki standard wykończenia wnętrz i elementów zewnętrznych budynku.

Atal_Towers Fot. Maciej Lulko

Pomysł na projekt

Nad nagrodzonym projektem kilkunastu architektów z biura AP Szczepaniak pracowało w latach 2014-2015. Dziś dwa nowoczesne, spójne architektonicznie budynki Atal Towers już na stałe wpisały się w krajobraz centrum Wrocławia. Innowacyjne rozwiązania architektonicznie sprawiły, że osiedle stało się nowoczesne w formie i kształcie, a wykończenia nawiązały do okolicznej, staromiejskiej zabudowy. „Szara cegła na fasadzie nawiązuje do współczesnego budynku mieszkalnego znajdującego się obok. Obwodowe, przezierne balkony z blachy cięto ciągnionej ze szklanymi balustradami są źródłem fantastycznych widoków na Wrocław i poczucia styczności z rzeką” – czytamy na stronie konkursu. 

Atal_Towers Fot. Maciej Lulko

Atal Towers

Kompleks Atal Towers został wybudowany tuż nad Odrą, przy ul. Sikorskiego. Niższy z budynków powstał na planie litery L i jest położony dłuższym bokiem równolegle do Odry. Drugi z obiektów składa się z rozrzeźbionych wertykalnie wież, połączonych wspólną częścią parterową, oraz dodatkową siedmiopiętrową częścią mieszkalną od strony ulicy. W parterach zlokalizowane zostały lokale handlowo – usługowe. Restauracje znajdują się od strony bulwaru nad Odrą. Wiosną i latem zapraszają gości do zewnętrznych gródków.

Jury doceniło jeszcze jeden projekt autorstwa wrocławskiego biura AP Szczepaniak. W kategorii „Biurowce” przyznało tytuł honorowy projektowi budynku biurowego Krakowska 29.
– Główną kompozycję elewacji, podkreślającą industrialny charakter biurowca, stanowią kontrastowe zestawienia kolorystyczne: ceglasty i szary oraz materiałowe –  cegła i aluminium, a także tynk o fakturze betonu architektonicznego – opowiada Paweł Szczepaniak.  – Dodatkowo za pomocą zieleni i oświetlenia podkreślono reprezentacyjną część elewacji budynku, którą w większości pokrywają wysokie przeszklenia ujęte w ramy słupów: betonowych, stalowych i ceglanych.

Prestiżowy, międzynarodowy konkurs Global Future Design Awards jest organizowany od 2016 roku. Biorą w nim udział architekci, inżynierowie, projektanci, artyści i studenci z całego świata. Konkurs ma za zadanie wyłonienie najlepszych projektów, wyróżniających się oryginalnym i nieszablonowym podejściem do nowoczesnej architektury. Zgłaszane do konkursu projekty definiują architekturę jako połączenie niekonwencjonalnego wzornictwa z nowoczesnymi technologiami, materiałami i przestrzenną organizacją budynków. Konkurs jest także przestrzenią pokazującą związek architektury z naturalnym środowiskiem i przestrzenią miejską. Jego organizatorem jest internetowy magazyn ARP.

– Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że w jednym, tak prestiżowym konkursie, doceniono aż dwa nasze projekty – dodaje Agnieszka Szczepaniak.