Ruszyła budowa dwóch nowych basenów zewnętrznych we wrocławskim Aquaparku. Powstanie też osobne wejście z kasami. Z nowej strefy skorzystamy już w najbliższe wakacje.

Na nadmiar basenów i kąpielisk we Wrocławiu nie możemy narzekać. Problem nasila się zwłaszcza w trakcie letnich miesięcy, gdy obiekty, w których można zaznać ochłody w upalne dni, pękają w szwach. Choć częściowo może temu zaradzić rozbudowa wrocławskiego Aquaparku, która ruszyła pod koniec ubiegłego tygodnia.

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów i pozwoleń czas na etap, na który wszyscy czekaliśmy. Na tereny zewnętrzne wjechały koparki i ekipa budowlana, która robi wszystko żebyście już w najbliższe wakacje mogli zrelaksować się w nowych basenach – informują przedstawiciele obiektu.

Będą dwa nowe baseny zewnętrzne

Przypomnijmy, jak informowaliśmy w połowie ubiegłego roku, zagospodarowany zostanie dodatkowy fragment terenu, znajdujący się w północno-zachodniej części całego obiektu. Graniczy on bezpośrednio z ulicą Petrusewicza od strony północnej, a ze Wzgórzem Andersa od strony zachodniej. W planach jest wybudowanie dwóch zewnętrznych basenów wraz z budynkiem szatniowo-sanitarnym, budynkiem technicznym i kasami.

– Chcemy stworzyć autonomiczną część zewnętrzną, do której dostęp będzie od ulicy Petrusewicza. Na placu wejściowym powstanie budynek kasowy z bramką obrotową, skąd będzie można przejść w głąb terenu do nowych i istniejących basenów zewnętrznych – zapowiadał Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A.

Takie rozwiązanie ma pozwolić odwiedzającym skorzystać tylko ze strefy zewnętrznej, a także rozładować kolejki przy kasach i usprawnić obsługę. Nowe budynki będą częściowo ukryte pod ziemią w istniejącej skarpie. Wejścia do obu zabudowań zaplanowano od strony i z poziomu ulicy Petrusewicza.

 – Wszystkie elewacje mają być obłożone jasnymi, szarymi płytami z betonu architektonicznego w różnych rozkrojach. Ślusarka zewnętrza, obróbki blacharskie w kolorze ciemnoszarym. Budynek szatniowy i techniczny zostaną pokryte zielonym dachem – tłumaczył Grzegorz Kaliszczak.

W budynku szatniowo-sanitarnym zaprojektowano szatnię koedukacyjną z szafkami ubraniowymi i kabinami do przebierania, pomieszczeniem dla matki z dzieckiem oraz natryski i toalety, oddzielnie damskie i męskie. W budynku technicznym znajdzie się m.in. hala filtrów, zbiorniki przelewowe. Budynek kasowy składać się będzie z jednego pomieszczenia kasowego wyposażonego w dwa stanowiska robocze i okna kasowe.

Klienci będą mieć do dyspozycji dwa nowe baseny zewnętrzne z powiększoną plażą. Pierwsza niecka będzie miała charakter rekreacyjny. Jej powierzchnia będzie wynosiła 425m2, a głębokość 1,20 m. Druga o pow. 82m2 i głębokości 0,4 m będzie przeznaczona dla dzieci. W brodziku zainstalowane zostaną jeżyki wodne, dzwonki wodne i zjeżdżalnia „słoń”.

Baseny zostaną doposażone w specjalne wózki inwalidzkie i dźwigi dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stanowiska dla ratowników.

mat. inwestora

Powstaje kolejny Aquapark we Wrocławiu

Z kolei przy ulicy Polnej na wrocławskim Brochowie stanie kompleks z krytą pływalnią, basenem zewnętrznym, saunami i salą fitness. W miejscu nowej inwestycji w latach 30. XX wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko.

W nowym obiekcie znajdą się cztery baseny: sportowy, basen do nauki pływania, brodzik wyposażony w zjeżdżalnię i armatki wodne oraz basen zewnętrzny, który będzie czynny sezonowo. Dostępne będą także wanna SPA z hydromasażem dla sześciu osób oraz cztery sauny (2 sauny fińskie, 1 grota solna oraz jedna sauna 1 infrared) wraz z natryskami i podgrzewanym siedziskiem do wypoczynku.

Powstanie również sala fitness, o którą zabiegli mieszkańcy Brochowa. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10 zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.

Powstanie też basen zewnętrzny, a wokół niego aż 1,3 tys. mkw. plaży oraz przestrzeń rekreacyjna z boiskiem do siatkówki plażowej i przeniesioną siłownią zewnętrzną. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym. Przed Aquaparkiem powstaną 43 miejsca parkingowe (w tym 5 dla osób z niepełnosprawnościami) i 44 stojaki rowerowe.

Otwarcie obiektu planowane jest na wrzesień 2021 roku. Aquaparkiem na Brochowie będzie zarządzała spółka Wrocławski Park Wodny S.A.

Przeczytaj również: Nowe baseny i kąpieliska we Wrocławiu. Gdzie powstaną?