Przy ulicy Polnej 10 na wrocławskim Brochowie powstaje nowy Aquapark. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, która będzie zarządzać obiektem, prace budowlane, pomimo trudnego roku 2020, idą pełną parą i według zaplanowanego harmonogramu, a kompleks zostanie otwarty wiosną 2022 roku.

Przypomnijmy, o planach budowy nowego basenu na Brochowie informowaliśmy już w 2017 roku. Z kolei w listopadzie 2019 roku podpisano umowę na realizację inwestycji z konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom, które wygrało przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie kompleksu basenów wraz z parkingiem, obsługą komunikacyjną oraz zagospodarowaniem terenu. Budowa obiektu trwa od ubiegłego roku, a w środę 20 stycznia w fundamenty obiektu na Brochowie wmurowano kapsułę czasu.

Najbliższego lata będzie tu jeszcze plac budowy, ale latem 2022 roku winien już służyć wrocławianom ekologiczny Aquapark z trzema basenami krytymi i jednym zewnętrznym – pod chmurką, a raczej pod słońcem. Będą też sale fitness, sala do jogi, sauny, mnóstwo terenów zielonych, plaża i parking samochodowo-rowerowy. To miejsce powinno tętnić życiem i być punktem spotkań lokalnej społeczności – mówił podczas uroczystości Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Aquaparkiem na Brochowie będzie zarządzała spółka Wrocławski Park Wodny S.A. Jej przedstawiciele tłumaczą, że pomimo trudnego roku 2020 udaje się realizować inwestycję bez przesunięć w czasie.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jak widać, wykonaliśmy roboty ziemne i przyłączeniowe mediów. Została wylana płyta fundamentowa i rozpoczęło się stawianie ścian – podkreśla Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A.

mat. inwestora

Co znajdzie się w brochowskim Aquaparku?

Przypomnijmy, że w miejscu powstania nowej inwestycji w latach 30. XX wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 mkw. krzewów i traw.

Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo–rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się cztery baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym. W strefie rekreacyjnej znajdzie się basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób i basen zewnętrzny – zapowiada inwestor.

Basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych klientów. Wymiary tej niecki to 25 x 20 m, a jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m. Czynny będzie sezonowo. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.

Przed Aquaparkiem powstanie parking o powierzchni 600 mkw. z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi. Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo – wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej – joga. Na piętrze znajdzie się również strefa saunarium. W jej skład wchodzić będą dwie sauny fińskie oraz sauna parowa, dwa pokoje masażu i dodatkowe pomieszczenie do wypoczynku.

Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10, zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.

mat. inwestora

Innowacyjna technologia i ekologia

Obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych.

Obecna technologia i innowacyjne rozwiązania pozwalają nam zbudować obiekt unikatowy w skali kraju, a nawet świata. W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji. Obiekt będzie wykorzystywał tzw. „zieloną energię”. Dzięki technologii kogeneracji przy okazji wytwarzania energii z gazu na potrzeby ogrzewania wody w basenach czy wentylacji obiekt produkować będzie jednocześnie energię elektryczną. W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia – zapewnia Władysław Sobiech, prezes PPUH Transcom.

Otwarcie Aquaparku na Brochowie planowane jest na wiosnę 2022 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 milionów złotych netto.