W czwartek 15 lipca we Wrocławiu odbędzie się dyskusja dwóch laureatek Literackiej Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk. Rozmowę pod hasłem „Protest/Pratest” będzie można oglądać online, także na naszym portalu.

Jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowe wydarzenie nie będzie tylko rozmową dwóch wybitnych pisarek, nagrodzonych najważniejszym światowym laurem w dziedzinie literatury, ale także debatą dwóch niekwestionowanych autorytetów artystycznych i intelektualnych, których słowa potrafią zmieniać rzeczywistość, których wypowiedzi są uważnie słuchane i szeroko komentowane, których głos brzmi mocno i czysto.

W świecie pozornej stabilizacji pandemicznej i pozorowanego ładu politycznego, w świecie, w którym zaklina się fakty, w czasie dominacji myślenia magicznego, w obliczu nadchodzących lub istniejących katastrof, zawłaszczania języka na rzecz partykularnych i doraźnych interesów politycznych i światopoglądowych, nowych definicji prawa i wszechobecnego kłamstwa – szczególnie potrzebujemy wyrazistych diagnoz, stawianych przez ludzi, którzy nigdy nie pozwolili odebrać sobie wolności. Potrzebujemy przewodniczek i przewodników, którzy wbrew panującym trendom nigdy nie zrezygnowali z intelektualnej uczciwości, odważnie formułowali często niepopularne treści, swoim życiem i dziełem przeciwstawiając się tendencjom populistycznym, autorytarnym, dyktatorskim, wykluczającym – tłumaczą przedstawiciele magistratu.

O czym porozmawiają noblistki?

Kiedy w ubiegłym roku przez Polskę przechodziła kolejna fala masowych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, Olga Tokarczuk napisała:

Od 22 października wszyscy jesteśmy wojowniczkami. Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet.

Kiedy w sierpniu 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich, na ulice białoruskich miast wyszły wielotysięczne demonstracje przeciwko autorytarnej władzy Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Aleksijewicz powiedziała:

Nasza rewolucja ma kobiecą twarz. Gdyby była to rewolucja z męską twarzą, prawdopodobnie chodziłoby o wojnę i rozlew krwi.

Dlatego, jak tłumaczą organizatorzy, przede wszystkim o roli kobiet i wyzwaniach, z którymi te muszą się mierzyć w obu krajach, ale także o wolności, odpowiedzialności, odwadze i oczywiście o literaturze porozmawiają obie noblistki.

Jestem szczęśliwy, że Wrocław stanie się areną tej dyskusji na najwyższym światowym poziomie. To będzie nie tylko najważniejsze literackie wydarzenie roku w Polsce. Ufam, że będziemy mieli do czynienia ze spotkaniem, które przejdzie do historii. Dwie niezwykłe kobiety, silne postaci, autorytety porozmawiają o sprawach fundamentalnych dla Polski, dla Białorusi, dla całej Europy – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Aleksijewicz i Tokarczuk – transmisja online

Rozmowa z udziałem noblistek rozpocznie się 15 lipca 2021 roku we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki o godz. 17.30. Rozmowę będzie można również śledzić online (początek transmisji o 17.45) na fanpejdżach organizatorów, a także bezpośrednio na naszym portalu: