W czwartek 29 kwietnia miasto podpisze opiewającą na ponad 181 mln złotych umowę na budowę Osi Zachodniej. W ramach całego przedsięwzięcia powstanie Aleja Stabłowicka, a ulica Kosmonautów zostanie poszerzona.

Przypomnijmy, pierwszy przetarg na wykonawcę Alei Stabłowickiej, która ma połączyć obwodnicę Leśnicy z nową osią ulicy Kosmonautów, spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła pod koniec grudnia 2019 roku. Ostatecznie ten przetarg został jednak unieważniony. Taki wyrok wydała Krajowa Izba Odwoławcza, która uwzględniła odwołania złożone przez konsorcjum Berger Bau i spółkę Skanska.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Wrocławskie Inwestycje ogłosiły kolejne postępowanie na budowę Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94. Do przetargu stanęło ośmiu zainteresowanych, a w połowie grudnia jako najkorzystniejszą wybrano ofertę spółki Pro-Tra Building z ceną 184 129 374,19 zł brutto. Jednak w połowie lutego Wrocławskie Inwestycje poinformowały o unieważnieniu wyboru najkorzystniejszej oferty, ponownej ocenie oraz ponownym wyborze oferty najkorzystniejszej dla tego zadania.

To efekt wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, która uwzględniła odwołanie od wyników postępowania. Po ponownej ocenie ofert, jako najkorzystniejsza wybrana została oferta konsorcjum w składzie Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Łączna cena tej oferty to 181 486 361,56 zł brutto, w tym za zakres Gminy Wrocław – 167 125 945,72 zł brutto oraz za zakres MPWiK S.A. – 14 360 415,84 zł brutto.

Zakończyła się już kontrola uprzednia i Urząd Zamówień Publicznych zezwolił spółce na podpisanie umowy z wykonawcą na budowę Osi Zachodniej. Jak informują przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji, kontrakt zostanie zawarty w czwartek 29 kwietnia. Od tego momentu realizacja zamówienia powinna potrwać 24 miesiące.

Projekt drogi już jest

O planach budowy Alei Stabłowickiej informowaliśmy już w 2017 roku, gdy spółka Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęła przetarg na opracowanie kompletniej dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. W ramach całego przedsięwzięcia powstanie Aleja Stabłowicka, która połączy obwodnicę Leśnicy z nową osią ul. Kosmonautów.

Ją wybudujemy od wysokości kąpieliska Glinianki do ul. Fieldorfa. Ulica Kosmonautów na tym odcinku będzie miała dwa pasy do centrum i dwa w kierunku Leśnicy. Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK. W sumie wybudujemy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych – wyliczają urzędnicy.

Na przebudowywanym odcinku ulicy Kosmonautów powstanie 2,2 km zielonego torowiska tramwajowego.

Powstaną nowe przystanki tramwajowe, autobusowe, przy planowanym szpitalu onkologicznym zostanie wybudowana pętla autobusowa, a w ciągu Alei Stabłowickiej wiadukt 143-metrowy nad uczęszczaną linią kolejową, który umożliwi bezkolizyjny przejazd – dodają przedstawiciele Wrocławskie Inwestycje.