Aktywiści i mieszkańcy, sprzeciwiający się budowie prywatnego akademika na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego, ruszyli ze zbiórką podpisów pod petycją w tej sprawie. – Na naszych oczach niszczony jest światowej klasy zabytek, parcelowany na działki deweloperskie największy otwarty teren w mieście – podkreślają.

sprawie budzącej kontrowersje inwestycji na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego pisaliśmy w drugiej połowie kwietnia. Przypomnijmy, przy alei Paderewskiego ma powstać “budynek zamieszkania zbiorowego wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym”. 

W połowie marca magistrat wydał spółce Dolnośląskie Inwestycje pozwolenie na budowę tego obiektu, mimo że kilka lat temu Miejski Konserwator Zabytków był przeciwny planowanej w tym miejscu inwestycji. Jak tłumaczyli nam urzędnicyw 2020 roku inwestor przedstawił zmieniony projekt – zgodny z funkcją dopuszczoną w planie miejscowym oraz obniżony o ponad metr.

– W tej sytuacji Miejski Konserwator Zabytków musiał wydać pozwolenie konserwatorskie, a Wydział Architektury i Budownictwa pozwolenie na budowę – wyjaśniał Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Z kolei przedstawiciele inwestora podkreślają, że projekt domu studenckiego, wraz z lokalami usługowymi w części parterowej, objęty jest prawomocnym i ostatecznym pozwoleniem na budowę, pozytywną decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz jest zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

– W budynku przygotowane zostaną ogólnodostępne strefy do nauki, pracy, czy integracji studentów. Obiekt będzie miał charakter otwarty i będzie dostępny nie tylko dla stałych użytkowników akademika, ale również dla wszystkich wrocławian i innych zainteresowanych osób. Zlokalizowane na parterze lokale usługowe zostaną przeznaczone do wypełniania funkcji uzupełniających infrastrukturę sportową zlokalizowaną na terenie AWF-u – informują Dolnośląskie Inwestycje.

Przewidywany czas realizacji tej inwestycji to 3 lata od rozpoczęcia budowy, zaplanowanego na trzeci kwartał 2021 roku.

Trwa zbiórka podpisów pod petycją

Inwestycji od dłuższego czasu sprzeciwiają się wrocławscy aktywiści i okoliczni mieszkańcy. Teraz grupa inicjatywna Stadion Olimpijski rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją do władz Wrocławia w obronie zabytkowego Stadionu Olimpijskiego.

Apelują w niej do prezydenta naszego miasta i miejskich radnych o niezwłoczne unieważnienie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, doprowadzenie wszelkimi możliwymi środkami do natychmiastowego wstrzymania budowy budynku, a także objęcie szczególną ochroną obszaru Stadionu Olimpijskiego.

Sprzeciwiamy się trwającej degradacji bezcennego, zabytkowego kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Na naszych oczach niszczony jest światowej klasy zabytek, parcelowany na działki deweloperskie największy otwarty teren w mieście – tłumaczą autorzy petycji.