Zakończyły się trwające od kilku tygodni dostawy nowych autobusów dla Wrocławia. Do stolicy Dolnego Śląska dotarło łącznie 60 pojazdów Mercedes-Benz Citaro 2, które zastąpią najstarsze, kilkunastoletnie autobusy wrocławskiego przewoźnika.

Jak wyliczają przedstawiciele MPK, w ciągu dwóch lat wrocławska komunikacja miejska wzbogaciła się o 130 nowych autobusów.

Tak znaczące inwestycje mają zachęcić nieprzekonanych do pozostawienia samochodów w domach i korzystania z MPK. Nowe autobusy to lepsza jakość wrocławskiej komunikacji miejskiej – zaznacza przewoźnik.

Mieszkańcy znają już autobusy marki Mercedes-Benz Citaro 2, ponieważ pojazdy tej marki jeżdżą już od dwóch lat po ulicach Wrocławia. Jak podkreślają w MPK, są one jednymi z najnowszych pojazdów na rynku. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę zarówno pasażerom, jak i zatrudnianym przez niego kierowcom. Nowe nabytki są również przyjaźniejsze dla środowiska, ponieważ spełniają najsurowsze normy spalania EURO6.

Dzięki nowym pojazdom średni wiek wrocławskich autobusów spadnie do niecałych 5 lat. Zdecydowaną część naszej floty stanowią już nowe, klimatyzowane i przyjazne dla środowiska mercedesy. Możemy więc śmiało powiedzieć, że w tym momencie zaczyna się nowy, lepszy rozdział wrocławskiej komunikacji zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Zdecydowana większość autobusów już z “klimą”

Dzięki nowej dostawie aż 85% wrocławskich autobusów (MPK razem z podwykonawcami) ma już klimatyzację. Autobusy posiadają też m.in. monitoring, bogaty system informacji pasażerskiej z licznymi monitorami wewnątrz pojazdu oraz porty USB do ładowania smartfonów. Mercedesy Citaro są wyposażone również w tzw. moduł rekuperacyjny, w którym magazynowana jest energia odzyskiwana podczas hamowania, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Za dostarczenie Mercedesów do wrocławskiego MPK odpowiada wyłoniona w przetargu firma EvoBus Polska wraz z Pekao Leasing. Autobusy zostały wzięte w 10-letnią dzierżawę. Koszt kontraktu wyniósł 122,5 mln złotych.