Włodarze Dolnego Śląska i Wrocławia podpisali promesę wartą 22 miliony złotych na likwidację ponad 1200 pieców węglowych w naszym mieście. Pieniądze pochodzące z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego będą przeznaczone także na działania promocyjne i edukacyjne mieszkańców w celu poprawy ich świadomości ekologicznej.

– To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pieniądze trafią do gminy Wrocław w dwóch transzach. Pierwsza z nich, w wysokości 10,5 mln złotych, zostanie przeznaczona na modernizację systemów grzewczych 498 lokali mieszkaniowych w 60 miejskich budynkach wielorodzinnych. Projekt realizowany będzie w ciągu najbliższych 2 lat.

Dodatkowo możliwe dzięki niemu będzie przeszkolenie mieszkańców z zakresu użytkowania nowych pieców, a także działania promocyjne i akcja edukacyjna – zapowiadają urzędnicy.

Do końca roku 2022 potrwa również modernizacja systemów grzewczych i likwidacja węglowych źródeł ciepła w ramach drugiej transzy wsparcia finansowego, która wyniesie 11,3 mln złotych.

Łączna kwota wszystkich zadań realizowanych w ramach projektu to ponad 32 miliony złotych, z czego 22 miliony to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

– Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocławianie coraz chętniej wymieniają piece

Jak podkreślają urzędnicy, wrocławianie zdają sobie sprawę z wyzwania.

Odnotowaliśmy wzrost o 10% liczby przyjętych wniosków do Programu KAWKA plus (czyli miejskiego programu dopłat do wymiany pieców) – mimo pandemii, w tym roku już ponad 1100 wniosków wpłynęło do Wydziału Środowiska, a kilkaset kolejnych jest procedowanych w ZZK – potem trafią formalnie do statystyk – wyliczają.

W tym roku do wydania w programach Kawka było 15 mln złotych i prawie cała ta kwota została już rozdysponowana, ale – jak zapewniają w magistracie – dla nikogo nie zabraknie pieniędzy.

Nie kończymy naboru do KAWKI. Ze względu na wzrost liczby wniosków i zainteresowania mieszkańców uruchomiliśmy nabór wniosków w trybie ciągłym. Prowadzimy aktywną kampanię na terenie miasta. Rozwieszamy plakaty, wręczamy ulotki na klatkach schodowych, pukamy do drzwi mieszkańców, mamy mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, gdzie mieszkańcy mogą zasięgnąć rady. Do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni – tłumaczą urzędnicy.

I dodają, że to najlepszy moment na wymianę starego pieca.

Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa. Teraz w programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15000 zł i 5000 zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4000 zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata – wylicza magistrat.