Wrocławski przewoźnik podpisze aneks do umowy z poznańską firmą Modertrans. To oznacza, że na ulicach Wrocławia pojawi się dodatkowo 21 nowych tramwajów Moderus Gamma.

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku wrocławskie MPK podpisało kontrakt na zakup 25 tramwajów Moderus Gamma. W umowie przewoźnik zagwarantował sobie również prawo do zamówienia kolejnych 21 pojazdów według takich samych zasad. Na początku stycznia 2021 roku poinformowano, że spółka z tej opcji skorzysta, co oznacza, że po wrocławskich torach jeździć będzie łącznie 46 nowych Moderusów Gamma.

Od początku mojej kadencji podkreślam, że komunikacja miejska to mój priorytet. Dzisiaj po raz kolejny pokazujemy, że nie chodzi tu jednak tylko o słowa, ale przede wszystkim o czyny. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu kontraktu na nowe tramwaje dla Wrocławia co sprawi, że za kwotę 372 milionów złotych MPK kupi łącznie 46 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Pierwszy nowy pojazd ma się pojawić najpóźniej jesienią 2022 roku mówił w styczniu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Na poniedziałek 8 marca zaplanowano konferencję prasową poświęconą podpisaniu aneksu do umowy na dodatkowe 21 tramwajów dla Wrocławia.

fot. MPK Wrocław

Tramwaje “uszyte na miarę”

Nowe wagony mają systematycznie trafiać do Wrocławia do połowy 2024 roku.

– Wrocławskie Moderusy Gamma będą nie tylko nowoczesne i niskopodłogowe, ale także ich konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach. Każdy z nowych wagonów będzie niebieski, co na pewno przypadnie do gustu wielu wrocławianom. Tramwaje zastąpią w części nasze najstarsze pojazdy, a częściowo będą dedykowane na nowe linie tramwajowe takie jak ta na Nowy Dwór zapowiadał prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Jak podkreślał przewoźnik, Moderusy Gamma oparte są na lekkiej konstrukcji oraz wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności. Pojazdy zostaną „uszyte na miarę” Wrocławia, co oznacza że będą zbliżone do poznańskich tramwajów swojego typu, ale nie identyczne.

Przypomnijmy, że duża umowa na Moderusy Gamma to tylko część działań przewoźnika w celu zmodernizowania swojego taboru tramwajowego. MPK oddało w 2020 roku do remontu generalnego 42 swoje tramwaje. Wszystkie wrócą do Wrocławia odświeżone, niebieskie i klimatyzowane.