Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się w gronie 20 najlepszych jarmarków świątecznych na Starym Kontynencie. To kolejny tego typu ranking, w którym pojawia się stolica Dolnego Śląska.

Pod koniec listopada prestiżowy amerykański magazyn podróżniczy Condé Nast Traveler opublikował zestawienie 20 najbardziej uroczych jarmarków świątecznych w Europie.

Nie ma na świecie nic lepszego niż okres świąteczny w Europie. Jeśli znajdziesz się tam między końcem listopada a Nowym Rokiem, łatwo zrozumiesz, dlaczego. W XIII-wiecznych miasteczkach czekają drewniane domki, zaśnieżone katedry, pyszne ciasteczka i ciasta na witrynach wystawowych i oczywiście całe to grzane wino, które można wypić. Po połączeniu wszystkiego, miasta praktycznie migoczą baśniową świątecznością – piszą autorki artykułu.

Wśród najlepszych jarmarków znalazł się m.in. wrocławski jarmark bożonarodzeniowy.

Ten klasyczny jarmark bożonarodzeniowy, usytuowany na wrocławskim Rynku, oficjalnie ożywa 6 grudnia, kiedy gości wita Święty Mikołaj i rozświetla się choinka. Ale nie musisz czekać do grudnia, aby zacząć próbować smakołyków z drewnianych straganów: mówimy o plackach ziemniaczanych, czekoladowych piernikach, gofrach (w różnych smakach) i takiej ilości grzanego wina, jakie tylko jesteś w stanie wypić. W tym roku można również oczekiwać trzypoziomowego bajkowego domu z tarasem widokowym i wieżą zegarową – podkreślają dziennikarki Condé Nast Traveler.

Wrocław to jedyny reprezentant Polski w tym rankingu. Oprócz stolicy Dolnego Śląska, w zestawieniu znalazły się m.in. jarmarki w Pradze, Tallinnie, Helsinkach, Kolonii, Brukseli czy Budapeszcie.

Gwoli ścisłości, dodajmy, że Wrocławia zabrakło z kolei w rankingu najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych, wybranych w głosowaniu na stronie European Best Destinations. Tam nasz kraj reprezentuje jarmark w Gdańsku.

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław
fot. Beata Ratuszniak-Matejuk

O wrocławskim jarmarku mówi się na świecie

To nie pierwszy raz, gdy dzięki jarmarkowi o Wrocławiu w sezonie zimowym mówi się nie tylko w Polsce, ale często też poza granicami naszego kraju. Stolica Dolnego Śląska regularnie bowiem pojawia się w różnej maści rankingach i zestawieniach najbardziej klimatycznych jarmarków. Przykładowo, w 2017 roku wrocławski jarmark znalazł się na szczycie listy Top 10 jarmarków świątecznych w Europie, przygotowanej przez serwis Skyscanner.

Z kolei w 2016 roku niemiecki dziennik „Die Welt” uznał jarmark w stolicy Dolnego Śląska za jeden z pięciu najpiękniejszych w Europie. Wrocław znalazł się w tym zestawieniu razem z angielskim Brighton, portem Puerto Portals na hiszpańskiej Majorce, leżącym na francusko-niemieckiej granicy Strasburgiem i włoskim Bolzano.

amerykański serwis „The Huffington Post” od kilku lat umieszcza nasz jarmark wśród tych, które „kochamy kochać każdego roku”. Wrocław jest przez Amerykanów wymieniany jednych tchem razem z jarmarkami m.in we Frankfurcie, Wiedniu, Salzburgu, Mediolanie, Tallinnie, Kopenhadze, Helsinkach, Sztokholmie, Bazylei, Pradze, Madrycie czy Edynburgu.