Do czwartku 22 lutego w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim prezentowana jest wystawa składająca się z 25 obrazów – kadrów z filmu „Twój Vincent”. 4 marca okaże się czy pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska otrzyma statuetkę Oscara.

Aut. Martyna Wolna

Obrazy, które do czwartku 22 lutego można obejrzeć w Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim, pochodzą z kolekcji Miasta Wrocław. Dotychczas były prezentowane dwukrotnie – podczas polskiej premiery filmu w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Dodajmy, że obie instytucje wraz z Miastem Wrocław są koproducentami filmu.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowana część kolekcji Wrocławia (w całości liczy ona 48 obrazów). Będą to m.in.: obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu, portret Doroty Kobieli wykonany w technice van Gogha, czy kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych, stworzony by wybrać jedną tonację, obowiązującą we wszystkich innych obrazach. Wśród prezentowanych prac będą też dwa obrazy wrocławianki Karoliny Belczyk.

Ponad 100 malarzy, 7 lat pracy i 65 tysięcy obrazów

Aut. Christos Marmeria

Przypomnijmy, że „Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha.

Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany film „Piotruś i Wilk” zdobył w 2007 roku Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

– Ponad dwa lata trwały u nas prace do filmu „Twój Vincent”, które obejmowały zarówno zdjęcia z aktorami, malowanie obrazów przez malarzy oraz pracę naszych specjalistów od VFX, czyli efektów specjalnych – mówi Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).

Nominacja do Oscara

Aut. Alexandra Bari

Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację. 23 stycznia 2018 roku ogłoszono nominacje do Oscara – „Twój Vincent” został nominowany w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany.

– Na Złotych Globach nagrody zdobyć się nie udało, ale może poszczęści nam się na gali Oscarów. Wszyscy na to liczymy, choć zdajemy sobie sprawę z bardzo silnej konkurencji. Nasz główny rywal, „Coco”, otrzymał już wiele nagród, ale „Twój Vincent” również ma duże grono wielbicieli i sporo wyróżnień na koncie, więc bardzo mocno trzymamy kciuki, że znajdzie uznanie również w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej – mówi Robert Banasiak, dyrektor CeTA.