Już po raz trzeci będzie bity rekord Polski w zazielenianiu miast. Dotlenieni.org – organizator akcji – razem z mieszkańcami, pracownikami firm i instytucji chce posadzić kilkanaście tysięcy roślin, ustanawiając nowy rekord Polski.

26 kwietnia w Parku Szczytnickim wrocławianie wspólnie z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem będą sadzić rośliny.
W najbliższy piątek, organizatorzy chcą ustanowić nowy rekord w liczbie nasadzeń drzew i krzewów. Do zielonej akcji każdy może się przyłączyć.
W akcję może włączyć się każdy – zarówno osoba prywatna, jak i firma,  organizacja czy miasto. Chcemy pobić zeszłoroczny rekord, osiągając wynik 20 tysięcy zasadzonych drzew i krzewów. We Wrocławiu nasadzenia będą odbywać się między innymi w ZOO, przy Uniwersytecie Wrocławskim czy Szpitalu Wojewódzkim. Główne wydarzenie, na które zapraszamy wszystkich wrocławian, to sadzenie z Prezydentem Jackiem Sutrykiem, Wiceprezydentem Adamem Zawadą i dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Katarzyną Szymczak-Pomianowską. Czekamy na mieszkańców od 10.30 do 13.30, do posadzenia mamy aż 600 roślin – opowiadają organizatorzy.

Podczas pierwszej edycji wydarzenia udało się nasadzić 3295 roślin. Akcja obejmowała wówczas jedynie Wrocław. Rok później w bicie rekordu włączyły się inne miasta, ustanawiając nowy wynik: 10 921 drzew i krzewów. Pomysłodawcy stawiają dziś odważny cel. Chcą, aby tym razem zasadzono co najmniej 20 000 roślin.

Zieleń poprawia samopoczucie

Powód? Częsty kontakt z zielenią poprawia nasze samopoczucie. Jej widok działa na nas kojąco – dlatego coraz silniejszym trendem jest tworzenie w biurach zielonych ścian czy zagospodarowanie przestrzeni właśnie roślinami. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który coraz bardziej utrwala się w naszej świadomości. Miasta zmagają się dziś z coraz większym problemem zanieczyszczonego powietrza. Obecność roślin pomaga walczyć z tym problemem. – Chcemy jasno powiedzieć: problemy ekologiczne należy rozwiązywać wspólnie. To właśnie dlatego zapraszamy do Zielonego Rekordu Polski biznes, samorządy i wszystkich ludzi, którym środowisko nie jest obojętne – mówi organizator.

Uczestnicy dostaną certyfikaty

Aby włączyć się w akcję, wystarczy w dzień bicia rekordu, 26 kwietnia, posadzić roślinę, udokumentować to na zdjęciach i wysłać je przez formularz dostępny na stronie www.zielonyrekord.pl. Każdy, kto prześle fotografie, otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w rekordzie.