Dzisiaj nie usłyszymy już gwizdu kolejki wąskotorowej, a w kamienicy przy Świdnickiej 36 gwaru rozmów pisarzy, malarzy i literackich krytyków. Na Piotra Skargi nie mamy co liczyć na smak pasztecików z kawiorem. Kino Olimpia na 75 widzów też już tutaj nie działa. Ze sklepów ogrodniczych Brochowa nie dobiega zapach kwiatów. Klimat dawnego miasta nie ulotnił się jednak bezpowrotnie. Zakątki Wrocławia stały się sceną bezpłatnych koncertów w ramach projektu ,,Zapomniane miasto” organizowanego przez Narodowe Forum Muzyki.

Koncert bez wychodzenia z domu?

Od maja do sierpnia trwa projekt ,,Zapomniane miasto”. W jego ramach czeka nas jeszcze 7 koncertów w 7 różnych miejscach Wrocławia.

Muzyka wedrze się do dawnej stacji kolejowej i odsłoni monumentalne klatki schodowe. Zaprosi do niegdyś luksusowych wnętrz pałacyków i przywróci czar, który zagubiły secesyjne kamienice.

Projekt łączy zachwyt nad dawną architekturą z bogatym muzycznym repertuarem. Jest także bezpośrednim spotkaniem artystów z widzami. Koncerty mają nie tylko przyciągać do zapomnianych miejsc miłośników muzyki, ale przede wszystkim zachęcić tych, którzy melomanami nie są, ale tutaj na co dzień żyją, mieszkają, pracują. Dzięki temu wiele osób, które nie poszłyby do filharmonii czy teatru, doświadczą sztuki w swoim codziennym otoczeniu.

Muzykę można słuchać i wykonywać wszędzie. ,,Zapomniane miasto” ma w zamyśle organizatorów przełamywać stereotyp, zgodnie z którym sztuka kosztuje, nosi suknie i garnitury oraz gości tylko ekskluzywnych salach. Kultura ma docierać do jak najszerszego grona odbiorców. Plenerowe koncerty mają przystępną formę, trwają około pół godziny i odbywają się w niedzielne popołudnia. Do wielu z tych miejsc możemy zajrzeć na co dzień, inne zostały udostępnione dzięki życzliwości gospodarzy budynków. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy.

Pałac Leipzigerów

Fot. Łukasz Rajchert

Wirtuozi na podwórku

,,W zapomnianym mieście” oko w oko z wrocławskimi mieszkańcami spotkają się artyści, którzy również w swojej biografii zapisali stolicę Dolnego Śląska. Tak jak potencjalni słuchacze – tutaj się urodzili, wychowywali i mieszkają albo stąd przenieśli do innych ośrodków, by wrócić z muzycznym występem.

Każdy artysta będzie oprowadzał po Wrocławiu dźwiękiem innego instrumentu. W codziennej podwórkowej przestrzeni zagrają wirtuozi skrzypiec, puzonu, saksofonu. Zabrzmi zarówno harfa, jak i perkusja, a nawet kwartet wiolonczeli.

Oprócz własnego repertuaru, muzycy zagrają za każdym razem jedną z 12 części Tierkreis Karlheinza Stockhausena. W ten sposób 12 koncertów cyklu nawiąże do 12 kolejnych znaków zodiaku.

Zapomniane Miasto wypięknieje

Przestrzenie wybrane na koncerty są często zaniedbane albo w opłakanym stanie. Wielu starszych mieszkańców Wrocławia ma jeszcze przed oczami, jak te budynki wyglądały w czasach świetności.

Projekt ,,Zapomniane miasto” nie tylko wyprowadza muzykę z salonów, ale też zachęca, by je odnawiać i pielęgnować. Koncerty staną się w ten sposób pretekstem do rozmowy z przedstawicielami instytucji i organizacji, które prowadzą i wspierają rewitalizację naszego miasta.

Zmiany już są i zobaczymy je również przy okazji najbliższego koncertu. Dzięki wsparcia miasta w ramach Europejskiej Stolicy Kultury oraz lokalnych architektów peron dawnego dworca w okolicach Placu Staszica odzyskał dawny wygląd. W niedzielę na torach pojawi się oryginalna lokomotywa – ta sama, która wiozła kiedyś pasażerów kolejki wąskotorowej.

Kolejka Waskotorowa

Program koncertów

Wszystkie wydarzenia odbywają się w niedziele o godz. 18.00.

LIPIEC

3 lipca – dawny dworzec kolejki wąskotorowej Staszica 2a – Ztbigniew Pilch (skrzypce barokowe)

10 lipca – ulica 3 maja 13D – Tomasz Hajda (puzon)

17 lipca – ulica Waleriana Łukasińskiego 3 – Michał Lasota (perkusja)

24 lipca – Pałac Leipzigerów (Przedsiębiorstwo Geodezyjne Proxima), Wierzbowa 15 – Polish Cello Quartet (wiolonczele)

SIERPIEŃ

14 sierpnia – dawna kamienica Sachsów, Świdnicka 36 – Malwina Lipiec (harfa)

21 sierpnia – dawna Apteka Uniwersytecka, ul. Piotra Skargi 20 -Władysław Kosendiak (saksofon)

28 sierpnia – KS Gwardia (Nowa Giełda), ul. Krupnicza 15 – Janusz Prusinowski (muzyka ludowa)